Ronaldo arrin Bican, sulmuesi më i mirë në histori me 759 gola

Ndoshta Pele nuk do të jetë shumë dakord (duke pasur parasysh si reagoi ndaj parakalimit) por, duke filluar nga dita e djeshme Cristiano Ronaldo është sulmuesi më i mirë në historinë e futbollit kur bëhet fjalë për golat e njohur zyrtarisht, mes klubeve dhe ekipit kombëtar.

Me golin e shënuar ndaj Sassuolo, portugezi i Juventus arriti kuotën 759 në karrierën e tij në 1037 ndeshje, duke kapur Josef Bican i cili, megjithatë, ia kishte dalë në vetëm 495 ndeshje.

Pas dyshes kryesuese, sipas RSSSF (organizata ndërkombëtare që merr parasysh statistikat e futbollit) qëndron pikërisht Pelé (757) i ndjekur nga Romario (743), Messi (718) dhe Puskas (706).

Check Also

Griezmann dhe Messi ndihmojnë Barçën të shkatërrojë Granadën

Barcelona vijon me rezultatet pozitive në këtë fillim të vitit 2021. Skuadra katalanase shkatërroi Granadën …

Kalendari i Kampionatit Botëror të Formula 1, një garë me pengesa

Një fillim gjithnjë e më i vështirë i sezonit për Kampionatin Botëror të Formula 1. …

Barcelona: 10 vjet që nga momenti më krenar

Më 10 janar 2011, Barça festoi një nga arritjet e tyre më të rëndësishme – …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *