Rekordi i Realit dhe Barcelonës, 15 kartonë të kuq në favor të tyre në Champions

Kartoni i kuq ndaj Freuler të Atalantës në sfidën e së mërkurës në Ligën e Kampionëve, ishte i 15-ti në favor të Realit të Madridit, duke llogaritur të gjitha ndeshjet e luajtura nga “Los Blancos” në fazën me eliminim direkt në Ligën e Kampionëve.

Një rekord ky që madrilenët e ndajnë me rivalët e tyre historikë të Barcelonës sa i takon kompeticionit më të rëndësishëm europian në rang klubesh. Kjo statistikë e marrë nga “Opta” ka sjellë reagime të ndryshme në rrjetet sociale nga ana e tifozëve, sidomos atyre italianë. Dy klubet e mëdha spanjolle akuzohen se favorizohen nga arbitrat.

15 – Le Real Madrid a vu son adversaire recevoir un carton rouge à 15 reprises en phase à élimination directe de la Ligue des Champions, total le plus élevé dans l’histoire de la compétition en compagnie de Barcelone. Tradition. pic.twitter.com/KomovbsIob

— OptaJean (@OptaJean) February 24, 2021

Në fakt, kjo statistikë shpjegohet me faktin se Reali dhe Barcelona janë mes skuadrave që kanë luajtur më shumë ndeshje në Ligën e Kampionëve. Gjithashtu, janë edhe dy skuadrat që kanë thuajse gjithmonë lojtarët më të mirë në botë, të cilët shpesh ndalen duke marrë koston e kartonit të kuq. Përtej këti fakti, kartoni i kuq i Atalantës ka krijuar shumë polemika, madje edhe në Spanjë është pranuar si ishte karton i verdhë.

Check Also

Real Madrid fiton ndaj Liverpool, City mund Dortmundin

Real Madridi e ka fituar betejën e parë kundër Liverpoolit, duke triumfuar 3-1 në “Alfredo …

Heqja e pasaportave diplomatike të kombëtares, Meta: Vendim i pabesë e hakmarrje primitive e Ramës

Vendim të pabesë e hakmarrje primitive e ka cilësuar presidenti Meta ndërprerjen e vlefshmërisë së …

Laporta apo Pep? Të dyja palët në pritje të Messi-t

Barcelona është e vendosur që Lionel Messi të qëndrojë në klub përtej fundit të këtij …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *