Hamilton triumfon para 140 mijë tifozëve në Angli, Leclerc “hap krahun” dy xhiro nga fundi

Lewis Hamilton ka triumfuan në Çmimin e Madh të Anglisë në Formula 1 përballë 140 mijë spektatorëve në një garë dramatike, duke rihapur garën për titull kampion.

Piloti britanik zhvilloi një garën mjaft të mirë edhe pse e nisi keq kur u përplas me rivalin e tij Max Verstappen që në xhiron e parë dhe për këtë kontakt u ndëshkua me 10 sekonda penalitet. Piloti i Red Bull mbylli garën, ndërsa kampioni në fuqi i Formula 1 vijoi duke rikuperuar vazhdimisht dhe dy xhiro nga fundi arriti të kalojë edhe piloti i Ferrarit Leclerc, duke kaluar i pari në finish. Pas tij arriti Leclerc dhe më pas piloti tjetër i Mercedes, Valtteri Bottas.

Që prej nisjes së pandemisë, Çmimi i Madh i Anglisë është ngjarje sportive që ka mbledhur bashkë më shumë spektatorë pavarësisht rrezikut nga koronavirusi.

Check Also

Bottas triumfon në Çmimin e Madh të Turqisë në F1, “mposht” edhe shiun

Piloti i Mercedes, Valtteri Bottas, ka triumfuar në Çmimin e Madh të Turqisë, duke arritur …

Italia mposhtet pas 37 ndeshjeve, Spanja në finale të Nations League

Një ndeshje plot raste goli por edhe fishkëllima të publikut të “San Siro” i jep …

Dominon Atalantën, Milani shpalos ambiciet në Serie A

Milani fiton në transfertën e Bergamos duke dominuar më shumë sesa tregon rezultati 2-3, dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *