FIFA mbyll hetimin për korrupsion ndaj Franc Bekenbauerit

Gjykatësit e Komisionit Etik të FIFA-s kanë mbyllur hetimet për korrupsion kundër legjendës së futbollit gjerman, Franc Bekenbauer, pasi tashmë është kaluar çdo afat kohor. Bekenbauer dhe drejtures të tjerë gjermanë, që kanë kontribuuar në organizimin e Kupës së Botës 2006, ishin objekt i një hetimi të hapur nga FIFA në vitin 2016.

FIFA e ka modifikuar kodin e saj etik në vitin 2018, duke shtuar një limit prej 10 vitesh në lidhje me çështjet penale për korrupsion. Edhe prokurorët federalë në Zvicër kishin hetuar në lidhje me një seri pagesash të dyshimta të kryera mes organizatorëve të Kupës së Botës në Gjermani dhe FIFA-s para turneut të 2006-ës. Ai process dështoi në prill të vitit të kaluar.

Franc Bekenbauer

“Veprimet e bëra nga Franc Bekenbauer kanë ngritur dyshime për pagesën e një ryshfeti (10 milionë franga zvicerane) te Bin Hammm në 2002-shin”, – kanë thënë më parë gjyqtarët etikë të FIFA-s. Tashmë çështja është arkivuar dhe i përket së kaluarës, duke mos paraqitur asnjë rrezik për legjendën gjermane të futbollit.

Check Also

Real Madrid fiton ndaj Liverpool, City mund Dortmundin

Real Madridi e ka fituar betejën e parë kundër Liverpoolit, duke triumfuar 3-1 në “Alfredo …

Heqja e pasaportave diplomatike të kombëtares, Meta: Vendim i pabesë e hakmarrje primitive e Ramës

Vendim të pabesë e hakmarrje primitive e ka cilësuar presidenti Meta ndërprerjen e vlefshmërisë së …

Laporta apo Pep? Të dyja palët në pritje të Messi-t

Barcelona është e vendosur që Lionel Messi të qëndrojë në klub përtej fundit të këtij …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *