“Dua të punoj në Japoni” – Gjendet shënimi i peshëngritësit nga Uganda që u arratis nga Olimpiada

Zyrtarët vendas kanë pohuar se një peshëngritës nga Uganda është zhdukur nga kampi stërvitor olimpik i vendit të tij në Tokio, thuhet se ka lënë pas një shënim ku thuhet se ai ka shkuar në kërkim të punës – në qytetin Nagoya.

Autoritetet vazhduan vëzhgimin për Julius Ssekitoleko, 20 vjeç, pasi ai nuk u paraqit për një provë rutinë të koronavirusit dhe nuk mund të gjendej në dhomën e tij të hotelit, thanë zyrtarët në qytetin e Izumisano.

Homologët e tyre në Ugandë shpjeguan se Ssekitoleko kohët e fundit kishte zbuluar se ai nuk do të ishte në gjendje të merrte pjesë në Lojërat Olimpike Tokyo 2020 të ardhshme për shkak të një sistemi kuotash, i cili mund të ketë ndikuar në vendimin e tij.

Të premten vonë, shefat e Izumisano thanë se një shënim u gjet në dhomën e tij të hotelit, ku ai jepte hollësi se dëshironte të kërkonte punë në vendin e Azisë Lindore dhe kërkoi që sendet e tij t’u dërgoheshin të afërmve të tij në Uganda.

Pamjet e kamerave të mbikqyrjes duket se tregojnë atletin – i cili u pa për herë të fundit pak pas mesnate nga një sportist tjetër – në stacionin lokal të trenit, ku besohet se ai kishte blerë një biletë për Nagoya.

Zyrtarët ende nuk e kanë të qartë nëse ai me të vërtetë u drejtua drejt qytetit të madh me më shumë se 10 milionë banorë.

Presidenti i Federatës së Peshëngritjes së Ugandës, Salim Musoke Ssenkungu, tha për AFP se si Ssekitoleko po stërvitej ‘shumë fort’ për të marrë pjesë në garën e tij të parë olimpike të peshëngritjes, megjithatë i ishte thënë këtë javë se nuk do të lejohej të garonte dhe për këtë arsye duhej të kthehej në shtëpi.

Check Also

Hamilton triumfon para 140 mijë tifozëve në Angli, Leclerc “hap krahun” dy xhiro nga fundi

Lewis Hamilton ka triumfuan në Çmimin e Madh të Anglisë në Formula 1 përballë 140 …

Barella në radarët e Liverpool dhe Man.United, të gatshëm të ofrojnë deri në 70 milionë euro

Nicolò Barella ka shkëlqyer me paraqitjet për Italinë në EURO 2020. 24-vjecari, ka arritur të …

Messi gati rinovimin e kontratës me ulje rroge

Nuk kishte asnjë dyshim. Leo Messi dhe Barcelona janë bashkë edhe për plot 5 vite …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *