Urimet për Ramën, Kim, Varhelyi dhe Soreca: Fokusi te demokracia dhe integrimi

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka uruar kryeministrin Edi Rama për nisjen e mandatit të tretë, që e konsideroi si historik.

Mes të tjerash, Kim shkruan se SHBA mezi pret të punojë intensivisht me Shqipërinë për forcimin e demokracisë.

“Urime Kryeministrit @ediramaal për fillimin zyrtarisht të mandatit të tretë historik. US mezi pret të punojë intensivisht me AL forcimin e demokracisë, mbrojtjes dhe biznesit. Urime dhe suksese!”, shkruan Kim në Twitter.

Ndërsa eurokomisioneri për zgjerimin, Oliver Varhelyi, theksin e vendosi tek integrimi në BE. “Pres që integrimi në BE dhe reforma në sundimin e ligjit të jenë në agjendën tuaj”, thekson zyrtari i Bashkimit Europian. Një mesazh urimi pati dhe ambasadori i BE, Luigi Soreca. “Koordinimi i fortë ndërinstitucional është kyç për anëtarësimin në BE”, shkruan Soreca në mesazhin e tij.

Check Also

Berisha bën sot 77 vjeç: Jam i motivuar për misionin e ri

Sali Berisha feston ditëlindjen e 77-të. Por si e gjen liderin historik kjo ditëlindje? Në …

Falsifikuan dokumentet, 3 të arrestuar, mes tyre drejtori i Zyrës së Tokës në Qarkun Vlorë

Policia e Vlorës ka vënë në pranga dy funksionarë publik të akuzuar për falsifikim të …

Urdhri i parë i Gledis Nanos për drejtuesit e qarqeve: Paguani policët për punën jashtë orarit, lekët të merren nga paratë e konfiskuara nga krimi

Drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka marrë vendimin e parë që …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *