Raporti i KE për zgjedhjet e 25 prillit: Mbetet shqetësim blerja e votës dhe patronazhistët

Zgjedhjet e 25 prillit janë konsideruar  në progres raportin e Komisionit Evropian si të mirëorganizuara, por nuk kanë munguar edhe problematikat e konstatuara.

Sipas raportit të KE, shqetësim vazhdon të mbetet përdorimi i funksioneve publike për fushatë zgjedhore, blerja e votës dhe patronazhistët.

“Zgjedhjet e përgjithshme u mbajtën më 25 prill 2021, pas marrëveshjes ndërpartiake të 5 qershorit 2020 që çoi në një reformë të gjerë zgjedhore. Identifikimi elektronik i votuesve u zbatua në 97% të vendvotimeve, ndërsa votimi elektronik dhe numërimi elektronik u pilotua me sukses në 32 qendra votimi në Tiranë.

Vlerësimi përfundimtar i OSBE/ODIHR zbuloi se zgjedhjet në përgjithësi ishin të organizuara mirë. Administrata e re zgjedhore fitoi besimin e shumicës së aktorëve.

Shqetësimet mbetën të lidhura me keqpërdorimin e burimeve dhe funksioneve publike, me pretendimet për blerjen e votës dhe rrjedhjen e të dhënave personale të ndjeshme që mbulojnë preferencat politike të qytetarëve. Këto janë duke u hetuar”, thuhet në raportin e KE.

Po ashtu në raport theksohet se Shqipëria ka bërë përparim në sistemin gjyqësor.

“Sistemi gjyqësor i Shqipërisë është gjithashtu i përgatitur në mënyrë të moderuar. Shqipëria ka vazhduar zbatimin reforma gjithëpërfshirëse në drejtësi, duke rezultuar në përparim të mirë. Në veçanti, ajo arriti në një një arritje e rëndësishme në fund të vitit 2020, me emërimin e tre gjyqtarëve të rinj në Gjykata Kushtetuese.

Me shtatë gjyqtarë në detyrë, Gjykata Kushtetuese e rifitoi atë kuorumi i nevojshëm prej së paku gjashtë anëtarësh për të mbajtur seanca plenare, duke qenë kështu plotësisht operacionale dhe përmbushjen e kushteve të pashlyera që lidhen me IGC -në e parë, e cila vazhdon te përmbushet”, thuhet në raport.

 

Check Also

“Korrupsioni është kancer”, paralajmëron Yuri Kim: SHBA po ndërmerr hapa shtesë

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka paralajmëruar hapa shtesë nga SHBA për të luftuar …

Gruaja e ish-deputetit që u ekzekutua nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Dyshimet se vrasja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka mund të ketë ndodhur për shkak të …

Negociatat, pse nuk ndodhin para prillit 2022

Nën shqetësimet e përhapjes së pandemisë, vendet e Bashkimit Europian po diskutojnë pak, ose aspak …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *