(FILES) In this file photo taken on March 16, 2020, during a press presentation of the hospitalisation service for future patients with coronavirus at Samson Assuta Ashdod University Hospital in the southern Israeli city of Ashdod, shows the director of the epidemics service Dr Karina Glick checking a medical ventilator control panel at a ward, while wearing protective clothing. - New York is days away from running out of essential equipment needed to keep hospitals running because of the coronavirus pandemic, its mayor warned March 22, 2020. The Big Apple has the highest number of confirmed cases of COVID-19 in the United States and Bill de Blasio said they city's hospitals were at breaking point. "Bluntly, we're about ten days away now from seeing widespread shortages of ventilators, surgical masks, the things necessary to keep a hospital system running," de Blasio told CNN. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

Oficeri i Mossad: Luftë e ashpër mes shërbimeve inteligjente në botë për ventilatorë me çdo kusht

Nga MICHAEL BACHNER

Agjencitë spiune në të gjithë botën, të cilat merren normalisht me sigurinë kombëtare, terrorizmin dhe krimin ndërkombëtar, janë zhvendosur gjatë pandemisë koronavirus në përdorimin e ekspertizës së tyre për të shtënë në duart e tyre në pajisje mjekësore që është bërë e paçmueshme, ka thënë një oficer i lartë i Mossad.

Në një ekspoze të transmetuar të martën nga programi i lajmeve investigative “Uvda” të Channel 12, shefi i departamentit të teknologjisë në shërbimin e inteligjencës Mossad të Izraelit tha se vendet janë futur në një betejë të ashpër, të fshehtë për të marrë kontrollin e një furnizimi të kufizuar të ventilatorëve me çdo kusht.

Mossad, i cili ka qenë i ngarkuar me sigurimin e pajisjeve mjekësore nga jashtë nga vende të paspecifikuara në mesin e mungesave në të gjithë botën, ka ndihmuar në marrjen e 25,000 maskave të frymëmarrjes N95, 20,000 kite për testimin e virusit, 10 milionë maska ​​kirurgjikale dhe 700 komplete për punonjësit e ambulancave që zakonisht kryejnë testimin fillestar për virusin.

Shërbimet izraelite të sigurimit dhe ministritë qeveritare kishin siguruar gjithashtu 27 ventilatorë dhe të paktën 160 ventilatorë të tjerë do të silleshin në Izrael deri të mërkurën, ka thënë Mossad, pa dhënë detaje se nga vinte pajisjet.

Ishte dërgesa e tretë e tillë nga Mossad gjatë disa javëve të fundit që synonte adresimin e mungesave në Izrael.

“Unë kam mbikëqyrur shumë operacione në jetën time, dhe kurrë nuk jam marrë me një operacion kaq të ndërlikuar,” tha oficeri Mossad, i identifikuar vetëm nga fillimi hebraik “Het”.

Ai tha se qeveria i ka ngarkuar Mossad që të marrë më shumë se 130,000 objekte të nevojshme për të luftuar shpërthimin e virusit të frymëmarrjes, përfshirë maskat e gazit, kitet e testimit të virusit, ilaçet, veshjet mbrojtëse dhe, më e rëndësishmja, ventilatorët, të cilët janë bërë një nga mallrat më të kërkuara në botë.

“Bota po shet [ventilatorë] përmes çarjeve. Ne kemi nevojë për të gjetur plasaritjet,”tha Het. “Ne jemi kampionë botërorë në operacione, dhe ne dimë të menaxhojmë operacione komplekse.

“Ne jemi duke shfrytëzuar lidhjet tona të veçanta për të fituar garën dhe mbase të bëjmë atë që po bën e gjithë bota – të vëmë në duart tona në stoqet e porositura nga të tjerët,” tha ai.

Het tha që zyra e tij po merrte mbi 2,000 drejtime çdo ditë, disa të rreme dhe disa të vërteta, dhe disa ku vendet e tjera rrahin Izraelin në shënjestër.

“Ne patëm një vend në Evropë ku kamionët tanë arritën në dyert e fabrikës, por një vend tjetër evropian ishte para nesh dhe e ngarkoi atë,” përshkruan ai. “Ne gjithashtu kemi pasur një situatë ku kemi pasur pajisje që kemi blerë në një aeroplan, por duhej të shkarkohej sepse avioni nuk mori leje [për t’u ngritur] për shkak të embargos.

“E gjithë bota po kujdeset për veten e saj. Çmimet janë rritur katërfish dhe pesëfish dhe bota është mbyllur. ”

Sidoqoftë, Het tha se ishte i sigurt se organizata e tij do të përmbushë qëllimin e caktuar për të përvetësuar 7,000 ventilatorë.

“Uvda” citoi zyrtarët e lartë që thanë se deri në fundjavën e ardhshme, Izraeli do të arrinte të merrte edhe 1.5 milionë maska ​​mbrojtëse N95 të nevojshme për stafin mjekësor, 700,000 maska ​​kirurgjikale, 2 milion veshje mbrojtëse dhe syze mbrojtëse, 50,000 ilaçe koronavirus dhe, më e rëndësishmja, 180 ventilatorë.

Raporti gjithashtu thotë se Izraeli kohët e fundit kishte marrë informacione thelbësore të nevojshme për prodhimin vendor të ventilatorëve, përmes një operacioni kompleks.

Het tha që qëllimi i Izraelit nuk ishte që të vareshin nga askush tjetër, dhe Yaniv Rotem, kreu i departamentit të kërkimit dhe zhvillimit në Ministrinë e Mbrojtjes, tha që qëllimi ishte të prodhonin qindra ventilatorë në javë.

“Dhjetëra duzinat e parë të ventilatorëve do të prodhohen këtë javë, dhe do të rriten me kalimin e kohës,” tha Het. “Kjo nuk do të jetë fundi i rrugës.”

Ai tha se ndryshe nga tre ose katër ditë më parë, ai tani ishte i sigurt se Izraeli do ta menaxhojë krizën shumë më mirë sesa Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara dhe se nuk do të ketë mungesë të pajisjeve.

Që nga e mërkura në mëngjes, kishte 5,591 raste të diagnostikuara të COVID-19 në Izrael. Njëzet e një njerëz kanë vdekur nga sëmundja dhe 97 janë në gjendje të rëndë, përfshirë 76 të cilët janë të kyçur në ventilatorë, sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas një raporti të përgatitur javën e kaluar për Komitetin Special të Knesset për Ballafaqimin me Coronavirus, kishte 1.437 ventilatorë në vend që ishin akoma në dispozicion për të trajtuar pacientët. Ministria e Shëndetësisë kundërshtoi atë shifër, duke thënë se kishte 2.864 ventilatorë të disponueshëm.

Javën e kaluar, Mossad solli në Izrael 400,000 kuti testesh koronavirus nga një vend i huaj i panjohur, tha Zyra e Kryeministrit në atë kohë. Dërgesa erdhi një javë pasi agjencia kishte marrë 100,000 komplete testimi.

Zyra e Kryeministrit të Izraelit (PMO), e cila është përgjegjëse për Mossad, tha se shërbimi i inteligjencës kishte importuar reagentët kimikë të nevojshëm për të kryer afërsisht 400,000 teste. Tamponët e nevojshëm për të kryer këtë detyrë janë marrë nga brenda dhe nga një numër vendesh të huaja.

PMO nuk pranoi të komentojë më tej për këtë çështje, veçanërisht për vendin ose vendet që e shitën atë përbërësit e testimit, duke bërë që shumë të supozojnë se ishte një vend që nuk ka lidhje të forta ose formale me Izraelin.

 

“The Times of Israel”

Check Also

Ambasadorët Rajerson e Yuri Kim, dhe sharlatanët tanë!

Nga Brizida Gjikondi Fryma antiamerikane që kërkojnë të ndërtojnë disa figura që të qënit sharlatan …

Identikiti i presidentit të ri, pas kazusit Meta dhe ri-arrnimi i Kushtetutës

Nga Ben Andoni “Pasoja juridike” e munguar: Kjo ishte kamerdarja që shpëtoi sipas specialistëve të …

Betonieret në Tiranë, shoqata e ndërtuesve dhe i gjori Veliaj

Lavdosh Ferrunaj Në fakt Veliaj po korr atë që ka mbjellë. Është në hall të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *