Albania's Prime Minister Edi Rama waits before a meeting of the EU-Western Balkans Summit at the EU headquarters in Brussels Belgium February 16, 2020. Aris Oikonomou/Pool via REUTERS REFILE - CORRECTING COUNTRY

Gazeta gjermane: Edi Rama është mister “korona”

Gazeta gjermane “Die Tageszeitung” i ka kushtuar kryeministrit Rama një hapësire të veçantw në formatin e saj online. Titulli ngacmues “ Edi Rama është mister korona”, tregon fokusin ku ka dashur të shkojë gazeta gjermane, e cila ka trajtuar në këtë shkrim figurën  e kryeministrit shqiptar dhe mënyrën sesi ai po menaxhon krizën nga kjo epidemi.

Kryeministri shqiptar është i njohur për stilin e tij autoritar. Në kohën e koronavirusit, ai i dërgon mesazhe me zë qytetarëve, shkruan mes të tjerash “Die Tageszeitung”.

Më poshtë një pjesë e madhe e shkrimit të publikuar në faqen online të kësaj gazete të njohur në Gjermani.

Nëse doni të mësoni në lidhje me situatën aktuale në Shqipëri në kohën e virusit korona, mos konsultohuni me media me cilësi ose në faqen e internetit të një autoriteti shtetëror, por bëni një vizitë në faqen në Facebook të Kryeministrit Edi Rama. Sepse ai e quajti “luftë”, siç e quan luftën kundër Covid-19, dhe e shpalli atë përparësinë e vetme kryesore.

Nëse doni të dilni nga banesa, për shembull, ju duhet një aplikacion për të marrë një leje elektronike. Në Shqipëri ekziston një shtetrrethim veçanërisht i rreptë: ndërmjet 05:00 mëngjesit dhe 13:00 në mesditë. Vetëm një person për familje lejohet të largohet nga shtëpia për një orë maksimalisht për të bërë veprime të rëndësishme. Është një shtetrrethim i plotë nga e shtuna pasdite deri të hënën në të hënën. Shqiptarët mësuan se si ta përdorin këtë aplikacion nga vetë Rama – dhe videot që ai hedh në faqen e tij në Facebook.

Masat e vetme

Prej disa kohësh, Rama ka mundur të veprojë ashtu siç dëshiron: opozita konservatore Partia Demokratike (PD) ka bojkotuar Parlamentin për një kohë të gjatë në një klinikë të përjetshme me Partinë e tij Socialiste (PS). Meqenëse Gjykata Kushtetuese u shqyrtua politikisht, ajo nuk është më funksionuese.

Rama është vetëm shumë i lumtur që përfitoi nga ky “fushëveprim” në situatën aktuale. Deri më tani ka 409 raste të konfirmuara të Corona në Shqipëri, 23 njerëz kanë vdekur nga epidemia (10 Prill). Vendi ka pasur masa jashtëzakonisht të rrepta ndaj Covid 19 që nga 9 marsi, të cilat Rama i zbatoi i vetëm. Për shembull, pensionistët nuk lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre deri në fund të epidemisë; pyetjet e tyre përmes aplikacionit refuzohen.

Shumë njerëz i pranojnë këto masa është edhe për shkak të pamjeve tronditëse nga Italia, me të cilat Shqipëria ka lidhje të ngushta ekonomike dhe sociale. Dhe frika se sistemi i dobët shëndetësor i Shqipërisë nuk do të jetë në gjendje t’i rezistojë një shpërthimi masiv të virusit.

Llogaritja e fuqisë së Ramës

Fakti që Rama është mentalisht në luftë mund të shihet edhe në rrugët e qyteteve. Pamjet në mediat sociale dhe programet televizive tregojnë automjete ushtarake dhe ushtarë të armatosur shumë që patrullojnë lagjet. Sipas Ramës, ata duhet të ndërmarrin çfarëdo veprimi që është i nevojshëm, përfshirë gazin lotsjellës.

Duke pasur parasysh të gjitha rregullimet e rrepta, duket e çuditshme që ato nuk duket të zbatohen për të gjithë: fabrikat e këpucëve, qendrat e thirrjeve, minierat dhe vendet e ndërtimit vazhdojnë të funksionojnë.

Check Also

Mazhoranca drejt zgjedhjes së Presidentit që dëshiron

Kuvendi e quajti të hënën të ezauruar edhe raundin e tretë të votimit për president, …

Dy emrat e rinj për President: Një poet disident dhe një mjek-gjeneral!

Duket qartë se opozita nuk do të dërgojë një kandidat të sajin në raundin e …

Putin dhe Vuçiç pakt për gazin, Kurti i çon “selam” BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Vuçiçit dhe Putinit …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *