Shkon në 1.4 miliard numri i vaksinave të bëra në mbarë botën

Më shumë se 1.4 miliard vaksina të koronavirusit janë bërë në të gjithë botën, sipas statistikave në rang global.

Kina është vendi më i vaksinuar me 366.91 milionë vaksina, e ndjekur nga SHBA-ja me më shumë se 266.5 milionë. India ka 178.36 milionë, Britania e Madhe 54.8 milionë, Brazili 50.31 milionë, Gjermania 38.65 milionë dhe Franca ka më shumë se 27.46 milionë të vaksinuar. Italia ka bërë deri tani 25,95 milionë vaksina.

Lista vazhdon me Turqinë që ka bërë 25.6 milionë vaksina e ndjekura nga Rusia, Indonezia dhe Meksika.

Vendi me më shumë doza të vaksinës për sa i përket popullsisë është kombi ishull i Afrikës Lindore Seychelles, me 131 doza për 100 persona.

Check Also

Skenari i plehrave: Si u dhjetëfishuan kostot e menaxhimit të mbetjeve të Durrësit

Javën e parë të qershorit, kontejnerët e mbeturinave në Durrës u tejmbushën sërish me plehra, …

Në Bruksel propozohet sanksionimi i të akuzuarve për korrupsion, KE sqaron çdo të ndodhë me të shpallurit “non grata” në SHBA

Komiteti i Punëve të Jashtme në Parlamentin Europian miratoi me 58 vota pro, 8 kundër …

“Ju kisha thënë”, qëndrimi i Holandës për negociatat, Rama: Zgjedhjet mbaruan, Shqipëria u zhbllokua

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas qëndrimit të Holandës për negociatat me Shqipërinë. Me anë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *