Qeveria “Rama 3” betohet te Presidenti Meta, mblidhet Këshilli i Ministrave

Pasi mori besimin e 77 deputetëve në Kuvend, qeveria e re “Rama 3” është betuar edhe te Presidenti Ilir Meta, i cili më herët kishte dekretuar kabinetin e ri qeveritar.

Në mbledhje, kryeministri Rama e ka njohur menjëherë kabinetin e ri me Kodin Etik që duhet të respektojnë ministrat, por edhe zëvendësit e tyre, duke përfshirë edhe ndalimin e udhëtimeve të luksit apo dhuratat.

“Në kod nuk shkruhet që asnjë anëtar i qeverisë nuk mund të fluturojë me “business class” jashtë shtetit. As edhe që të drekojnë, përveç për festa familjare, apo drekat edhe darkat janë për arsye pune. Dy të parat për udhëtimet dhe pushimet përgjithësisht janë zbatuar. Kjo ka ndryshuar më parë që anëtarët e qeverisë udhëtonin si biznesmenë apo shulleheshin në plazhet e botës. Një ministër nuk mund të pranojë bileta udhëtimi nga kompani private për bashkëshortin. E njëjta gjë vlen edhe për veturat e qarkullimit në rrugë. Po njësoj edhe ndalimi i makinës së ministrit nga familjarët në mungesë të tij. Ndalimi në kafene dhe lokale në ditët e punës”, tha kryeministri.

Pas mbledhjes së qeverisë, Kryeministri Rama pritet të niset drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, atje ku do të marrë pjesë në sesionin e 76 të Asamblesë së OKB-së që do të mbahet në Nju-Jork e do të zgjasë deri më 27 tetor.

Check Also

Berisha bën sot 77 vjeç: Jam i motivuar për misionin e ri

Sali Berisha feston ditëlindjen e 77-të. Por si e gjen liderin historik kjo ditëlindje? Në …

Falsifikuan dokumentet, 3 të arrestuar, mes tyre drejtori i Zyrës së Tokës në Qarkun Vlorë

Policia e Vlorës ka vënë në pranga dy funksionarë publik të akuzuar për falsifikim të …

Urdhri i parë i Gledis Nanos për drejtuesit e qarqeve: Paguani policët për punën jashtë orarit, lekët të merren nga paratë e konfiskuara nga krimi

Drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka marrë vendimin e parë që …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *