Opozita e Kosovës tregon gatishmëri për të formuar një qeveri të re

Isa Mustafa, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, LDK, tha të martën se partia e tij ishte e gatshme të formojë një koalicion të ri qeverisës me parti më të vogla, por nuk do të diskutojë kandidatët e mundshëm për postin e kryeministrit para se të marrë zyrtarisht një mandat nga presidenti.

“Ne kemi vetëm pëlqimin për të formuar një koalicion nga Komiteti Drejtues i LDK-së”, tha Mustafa për një stacion televiziv lokal. Ai theksoi se ndërsa partia e tij nuk mund të diskutojë ende kandidatët për kryeministër, pasi të ketë mandatin për të formuar një qeveri të re, nominimi mund të vijë shumë shpejt, “sepse ne kemi shumë staf të mirë në LDK”.

Më herët të martën, Komiteti Drejtues i LDK-së votoi në favor të formimit të një koalicioni qeverisës me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, AAK, të udhëhequr nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj, Aleanca e Re e Kosovës, AKR, e udhëhequr nga ish-ministri i jashtëm Behgjet Pacolli, Nisma Socialdemokrate, NISMA, dhe disa komunitete etnike të pakicave.

LDK tha se 108 anëtarë të Komitetit Drejtues kishin votuar në favor të këtij opsioni, 10 nuk kishin votuar dhe gjashtë kishin votuar kundër. Të tre partitë më parë kanë qenë në qeveri me partinë aktuale më të madhe opozitare, Partinë Demokratike të Kosovës, PDK. LDK-ja dhe PDK-ja kanë thënë të dyja se nuk do të krijojnë një koalicion së bashku.

Një koalicion midis LDK, AAK, AKR, NISMA dhe partive të pakicave mund të marrë kryesimin e qeverisë vetëm nëse presidenti Hashim Thaçi i jep një mandat LDK-së, si partia e dytë më e madhe, për të formuar qeverinë.

Megjithatë, sipas kushtetutës, presidenti mund t’i japë një mandat partisë së dytë më të madhe në parlament pasi e para nuk ka pranuar të propozojë një kandidat për kryeministër.

Më 10 prill, Thaçi ia dha mandatin Lëvizjes Vetëvendosje, duke i dërguar një letër drejtuesit të saj, kryeministrit aktual në detyrë, Albin Kurti, i cili u rrëzua pas një mocioni mosbesimi në mars.

Por tre ditë më vonë Kurti u përgjigj duke e akuzuar Thaçin për “standarde të dyfishta” – me arsyetimin se më parë vendi gjithmonë zhvillonte zgjedhje të parakohshme pasi një qeveri rrëzohej në një mocion mosbesimi.

“Kjo letër nuk është një refuzim për t’ju dhënë një emër për kandidatin për kryeministër”, këmbënguli Kurti në letrën e tij për Thaçin. “Kjo thjesht ju kujton kompetencat dhe detyrimet tuaja kushtetuese.”

Kurti më tej i bëri thirrje Thaçit që t’i jepte përparësi shëndetit të kombit, ashtu siç po bënte qeveria, “duke lënë mënjanë lojërat politike dhe duke mos vënë më tej në rrezik jetën dhe shëndetin e qytetarëve tanë”.

Qeveria e tij u rrëzua nga një mocion mosbesimi i iniciuar nga partnerët e saj të LDK-së më 25 mars. Si qeveri në detyrë, ajo tani ka vetëm pushtet administrativ, i cili, për shembull, e lejon atë të ndërmarrë masa për të luftuar përhapjen e COVID-19.

Liderët politikë në Kosovë kanë debatuar për hapat e ardhshëm për formimin e një qeverie të re që nga fundi i marsit. Presidenti Thaçi nisi takime këshilluese me liderët politikë për të vendosur rrugën më të mirë përpara, e cila konfirmoi se të gjitha partitë kryesore, përveç Vetëvendosjes, ishin kundër mbajtjes së zgjedhjeve gjatë pandemisë COVID-19, duke mos ditur se sa do të zgjasë kjo e fundit.

Në ndërkohë, edhe pse Thaçi i dha një mandat Vetëvendosjes për të dhënë emrin e kryeministrit të ri, partia nuk ka një afat kohor për të pranuar ose refuzuar ftesën.

Check Also

Ilir Meta pagoi 700 mijë dollarë në një kompani offshore, për të lobuar për LSI-në

Pak ditë më parë gazeta austriake “Kronen Zeitung” publikoi një lajm për lobimin e Ilir …

Mazhoranca drejt zgjedhjes së Presidentit që dëshiron

Kuvendi e quajti të hënën të ezauruar edhe raundin e tretë të votimit për president, …

Dy emrat e rinj për President: Një poet disident dhe një mjek-gjeneral!

Duket qartë se opozita nuk do të dërgojë një kandidat të sajin në raundin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *