Kryetari i LSI Ilir Meta, ministri i Ekonomise Nasip Naco dhe Spartak Braho, gjate ceremonise se 105 Vjetorit te themelimit te Shoqates Tomorri, ne Shtepine e Oficerave.

Nasip Naço, profili modest politik, por vendimtar në Berat

I lindur në Skrapar, Nasip Naço është “bashkëpatriot” me Ilir Metën, por ka një profil shumë më modest politik. Ai nuk ishte pjesë e themeluesve të LSI-së, por figura e tij është treguar mjaftueshmërisht me peshë që Lëvizjen Socialiste për Integrim ta nxjerrë forcë të parë në Qarkun e Beratit, ku e ka udhëhequr që nga zgjedhjet e 2009-ës.

Por, në zgjedhjet e 25 prillit Naço do të bëjë fushatë nën siglën e Partisë Socialiste, duke e cilësuar Lëvizjen Socialiste për Integrim një “eksperiment politik për të cilën shqiptarët nuk kanë më nevojë”.

Kulmin e karrierës së tij politike, Nasip Naço e pati në 2013-n, kur nga pakti Rama-Meta u zgjodh ministër Drejtësie në zgjedhjet e reja. E merrte këtë detyrë vetëm 5 vite pas u përshi në politikë. Në 2008 ai la detyrën si prokuror në qytetin e Durrësit, duke dhënë dorëheqjen. U fut në politikë duke u anëtarësuar te LSI-ja dhe duke marrë drejtimin e kësaj partie në Qarkun e Beratit.

Në zgjedhjet e 2009-ës, shumë figura të njohura të LSI-së mbetën jashtë Parlamentit, por Nasip Naço ishte njëri nga katër deputetët që nxorri Lëvizja Socialiste për Integrim, e që më pas përcaktuan Qeverinë e re, pas marrëveshjes Berisha-Meta. Fillimisht nuk u përfshi në ekzekutiv, por u zgjodh nënkryetar i Kuvendit.

Pas akuzave publike të të ndjerit Dritan Prifti ndaj Ilir Metës në 2010-2011, Nasip Naço e zëvendëson në krye të ministrisë së Ekonomisë dhe Energjisë. Këtë detyrë e mban deri në 2012, kur rikthehet si nënkryetar Parlamenti.

Në 2013, nuk u zgjodh deputet, por këtë herë pas marrëveshjes Rama-Meta, merr drejtimin e Ministrisë së Drejtësisë, nga ku do të drejtonte punën e ekzekutivit për reformën në këtë sektor. Por, në gjysmën e mandatit u zëvendësua nga Ilir Meta me emrin e Ylli Manjanit. Ndryshimi u interpretua në atë kohë si presion i Ilir Metës ndaj Edi Ramës për të larguar nga Qeveria ministrat që akuzoheshin për korrupsion dhe lidhje me krimin nga ana e opozitës. Përflitej se përplasjen më të madhe Meta e kishte me Saimir Tahirin, që mbante postin e ministrit të Brendshëm.

Pa portofol ministri dhe pa mandat deputeti qarkulluan disa zëra se Ilir Meta po përgatiste Nasip Naçon për të marrë postin e Prokurorit të Përgjithshëm. Por, kjo nuk ndodhi. Në 2017, Nasip Naço udhëhoqi LSI-në në Qarkun e Beratit duke e renditur parti të dytë, pas Partisë Socialiste me rreth 20 mijë vota dhe dy mandate.

PS nga ana tjetër merrte 4 mandate në këtë qark bastion të sajin, ndaj me këtë lëvizje të Nasip Naços, Blendi Klosi tha se tashmë socialistët do të kërkojnë pesë mandate në Qarkun e Beratit.

Check Also

Studimi i ri / Nëse e keni kaluar Covid-19 mund të keni antitrupa për 5 muaj

Shumica e njerëzve që kanë pasur Covid-19 janë të mbrojtur nga riinfektimi për të paktën …

Masat kundër koronavirusit dëmtuan industrinë e dasmave në Lezhë

Zef Beka, një këngëtar me origjinë nga Tropoja i adoptuar prej dekadash nga zona e …

Marrëveshja për vaksinën shpallet sekret tregtar

Qeveria shqiptare miratoi me një akt normativ një marrëveshje sekrete me kompaninë Pfizer Export BV …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *