Mjeku Tritan Kalo largohet nga Komiteti Teknik i Ekspertëve

Mjeku Tritan Kalo është larguar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve dhe këtë e ka bërë me dije përmes një njoftimi në faqen e tij zyrtare në Facebook.

“Turp e kaluar turpit”, kështu e ka konsideruar mjeku ndarjen sipas tij të mjekëve të cilët në këto kohë nuk duhet të ishin përçarë në varësi të interesave politikë por duhet të bashkëvepronin për të mirën e qytetarëve.

Në deklaratën e tij, Kalo u shpreh se nga të gjithë anëtarët e Komitetit Teknik të Ekspertëve që u mblodh për mbajtjen në kontroll dhe mirëmenaxhimin e pandemisë, ai ishte i vetmi mjek pa një pozicion drejtues.

Sipas Kalos ishte politika ajo që i përçau mjekët dhe në sajën e saj janë krijuar tre komitete, ai i Qeverisë aktuale, ai i Presidencës dhe ai i Partisë Demokratike.

“Si kurdoherë edhe kësaj here “PORDHITIKA” e bëri të mundur t’i përçajë mjekët në qëndrimet dhe në kontributin e tyre, për t’u përballur me këtë “flamë mbarëbotërore”. Kemi ekzistencën e njëkohëshme të tre Komiteteve Zyrtare apo jo: 1- atë të Qeverisë aktuale, 2- atë të Presidencës/LSI-së dhe 3- atë të Partisë Demokratike, ose Opozitës në një term më të gjërë,” – shkroi mjeku Kalo.

Me këtë deklaratë e cila akuzonte politikën si shkaktare të “përçarjes së mjekëve” Tritan Kalo hoqi dorë nga bashkëpunimi zyrtar me Komitetin Teknik të Ekspertëve duke theksuar se ai nuk po heq dorë nga kontributi i tij por shërbimin do e bëjë për ata që besojnë në punën, përkushtimin dhe profesionalizmin e tij.

Check Also

Rama pas videos së Jonuzit për ngjarjen në Kavajë: Autori është militant i PD-së, Lulzim bëhu burrë e ndahu nga Iliri e Saliu

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas dëshmisë së Ndriçim Jonuzit nga arratia, për plagosjen e …

Firmoset marrëveshja, ministrja Balluku: Aeroporti i Vlorës kushton 104 milionë euro, punimet nisin për 14 muaj

Sapo u nënshkrua në këto momente kontrata me konscorciumin fitues për ndërtimin e aeroportit ndërkombëtar …

Rama: Moment më i rëndësishëm se vaksina, Pacolli hyri në garë pa i thënë askujt dhe mundësoi Aeroportin e Vlorës

Kryeministri Edi Rama e ka konsideruar firmosjen e kontratës me kompaninë fituese për ndërtimin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *