Miratohet Komisioni Hetimor për zgjedhjet, Kuvendi rrëzon kërkesën e opozitës për çështjen Becchetti

Pas disa orësh diskutime, Kuvendi ka miratuar një nga kërkesat e opozitës për të ngritur një komision hetimor për të hetuar zgjedhjet e 25 prillit.

Ashtu siç u paralajmëruar dhe më herët nga kryeministri Rama, Kuvendi votoi kundër ngritjes së Komisionit Hetimor për çështjen Becchetti.

Mazhoranca pretendon se çështja Becchetti është ende në proces dhe se të dhënat e saj ruhen nga konfidencialiteti.

“Konfidencialiteti i çështjes është detyrues për qeverinë e Shqipërisë, edhe për parlamentin të paktën duhet të jetë”, u shpreh më herët Rama.

Votimi për Komisionin Hetimor për inceneratorët u shty për seancën tjetër me dakordësinë e palëve për të saktësuar objektin e hetimit të tij.

Check Also

“Korrupsioni është kancer”, paralajmëron Yuri Kim: SHBA po ndërmerr hapa shtesë

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka paralajmëruar hapa shtesë nga SHBA për të luftuar …

Gruaja e ish-deputetit që u ekzekutua nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Dyshimet se vrasja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka mund të ketë ndodhur për shkak të …

Negociatat, pse nuk ndodhin para prillit 2022

Nën shqetësimet e përhapjes së pandemisë, vendet e Bashkimit Europian po diskutojnë pak, ose aspak …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *