“Fortesa” financiare ruse s’mund t’i përballojë sanksionet në afatgjatë

Rusia ka shpenzuar shtatë vitet e fundit duke krijuar mbrojtje të jashtëzakonshme financiare, megjithatë në planin afatgjatë, ekonomia e saj nuk ka gjasa t’i rezistojë sulmit të sanksioneve të koordinuara nga Perëndimi.

Europa dhe Shtetet e Bashkuara po rëndojnë reprezalje pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi tanke në Ukrainë, duke shtuar sanksionet e premtuara tashmë si përgjigje ndaj vendimit të tij për të njohur pavarësinë e dy provincave të shkëputura ukrainase.

“Pikëpamja se Rusia do të jetë e paprekur është e gabuar. Efektet negative mund të mos ndihen në fillim, por sanksionet do të pengojnë potencialin e Rusisë në planin afatgjatë”, tha Christopher Granville, drejtor menaxhues në konsulencën TS Lombard dhe një vëzhgues veteran i Rusisë.

Hapat e Perëndimit përfshijnë sanksione dhe ngrirje asetesh ndaj më shumë bankave dhe biznesmenëve rusë, ndalimin e mbledhjes së fondeve jashtë vendit, ngrirjen e një projekti gazsjellësi prej 11 miliardë dollarësh në Gjermani dhe kufizimin e aksesit në artikujt e teknologjisë së lartë si gjysmëpërçuesit.

Rusia i ka hedhur poshtë sanksionet si kundër interesave të atyre që i kanë vendosur ato dhe ata nuk do të dëmtojnë menjëherë një ekonomi me 643 miliardë dollarë rezerva valutore dhe të ardhura në rritje të naftës dhe gazit.

Këto metrika i kanë dhënë Rusisë emrin e ekonomisë “fortesë”, së bashku me një suficit të llogarisë korente prej 5 për qind të PBB-së vjetore dhe një raport borxhi ndaj PBB-së prej 20 për qind, ndër më të ulëtat në botë. Vetëm gjysma e detyrimeve ruse janë në dollarë, nga 80 për qind dy dekada më parë.

Këto statistika rezultojnë nga kursimet e viteve që nga sanksionet e vendosura pas aneksimit të Krimesë nga Putin në 2014. Sipas Granville, rritja e çmimeve të naftës do t’i ofrojë Rusisë një fitim shtesë prej 1.5 trilion rubla (17.2 miliardë dollarë) këtë vit nga taksat mbi fitimet e kompanive të energjisë.

Por, Rusia në thelb do të trajtohet si një shtet armiqësor i shkëputur nga flukset globale, investimet dhe ndërveprimet e tjera normale ekonomike që ndërtojnë standardet e jetesës, të ardhurat, produktivitetin dhe përfitimin e kompanive e të shoqërisë.

Shenjat e cenueshmërisë ekonomike janë tashmë të pranishme. Të ardhurat e familjeve ruse janë ende nën nivelet e vitit 2014 dhe në vitin 2019, përpara se të godiste pandemia COVID-19, prodhimi vjetor ekonomik vlerësohej në 1.66 trilion dollarë, sipas Bankës Botërore, shumë më poshtë se 2.2 trilion dollarë në 2013.

Sergei Guriev, profesor i ekonomisë në Sciences Po të Francës dhe ish-kryekonomist i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, vuri në dukje se PBB-ja nominale ruse për frymë ishte sa dyfishi i asaj të Kinës në 2013 dhe tani është pas saj.

“Në 2013 Rusia ishte një vend me të ardhura të larta dhe po negocionte në mënyrë aktive pranimin në OECD. Rusia tani është kthyer në statusin me të ardhura mesatare,” tha ai.

Investitorët e huaj në Rusi janë gjithashtu në rënie. Një anketë e klientëve të JPMorgan tregoi se zotërimet e huaja të obligacioneve rubla ishin në nivelin më të ulët në dy dekada; Investimi në kapital nuk është kthyer kurrë në nivelet e para Krimesë në terma absolutë, vlerësoi Copley Fund Research.

“Sanksionet do ta detyrojnë Rusinë të vetëfinancojë gjithnjë e më shumë aktivitet, duke kufizuar investimet në industri dhe ushtri”, tha Jeffrey Schott, një ekspert i tregtisë dhe sanksioneve në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

Sulmet më të mëdha mund të përfshijnë dhënien fund të aksesit rus në sistemin e pagesave ndërkombëtare SËIFT dhe ndalimin e plotë të investimeve në Rusi.

Humbja e aksesit në SËIFT do të komplikonte pagesat e eksportit dhe importit dhe madje mund të parandalonte pagesën e kuponëve të obligacioneve, duke shkaktuar mospagim teknik. Sanksionet e projekteve të JPMorgan do të ulin deri në 3.5 pikë përqindje nga rritja e PBB-së në gjysmën e dytë të 2022.

Aksesi i kufizuar në kapitalin e huaj i lë kompanitë e naftës të varura nga marrëveshjet e parapagimit dhe përballen me kosto dukshëm më të lartë të kapitalit, shtoi banka.

Erozioni i ngadaltë i standardeve të jetesës rrezikon gjithashtu të nxisë pakënaqësinë popullore, duke kërcënuar një administratë që tashmë është përballur me protesta sporadike. Përhapja mund të jetë e pashmangshme.

“Autarki nuk është recetë për përparim,” shkruajnë analistët në bankën e investimeve Berenberg. “Përballja me një Rusi të armatosur rëndë të zhytur në rënie ekonomike relative do të mbetet një sfidë kryesore për Europën dhe Shtetet e Bashkuara për të ardhmen e parashikueshme.”

Check Also

Zelenskij viziton Kharkivin dhe shkarkon shefin e sigurimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskij ka shkarkuar shefin e sigurimit në Kharkiv, pasi sipas tij “ai …

Arrestohet 10-vjeçari në Florida, kërcënoi se do të qëllonte me armë në shkollë

Një djalë 10-vjeçar u arrestua në Florida, pasi kërcënoi me të shtëna masive me mesazhe …

Mazhoranca drejt zgjedhjes së Presidentit që dëshiron

Kuvendi e quajti të hënën të ezauruar edhe raundin e tretë të votimit për president, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *