Europa në pritje të Fazës 2. Në shumë vende mbajtja e maskës e detyrueshme

Dhe ndërsa numrat e epidemisë po stabilizohen dhe tregojnë se kurba e vdekjeve dhe infeksioneve ka marrë rrugën e shumëpritur, Italia po planifikon të kthehet në normalitet

Por edhe pse nëse indeksi R0 që tregon shkallën e infektimi, është afër 1, që do të thotë se një person infekton vetëm një tjetër dhe jo 3 apo 4 siç ishte javën që shkoi, virusi është akoma i pranishëm. Mënyra e vetme për ta mbajtur atë në gji është përmes vaksinës ose terapisë antihirale ad hoc. Por edhe pasi të kemi vaksinën, prodhimi i saj në dozat e duhura për ta shpërndarë në të gjithë botën do të marrë kohë, të paktën 18 muaj.

Një periudhë e bashkëjetesës së detyruar me koronavirusin, ndikon tek njerëzit dhe masat e sigurisë, siç është distanca sociale apo ndalimi i tubimeve, do të duhet të respektohen për një kohë të gjatë. Disa aktivitete siç janë restorantet do të duhet të riprojektojnë ambientet e tyre dhe logjistikën, për të mos përmendur kinematë, teatrot apo ekspozitat. Rradhët e gjata do të bëhen pjesë e një modusi viventi të ri të jetës së përditshme. Qendrat e estetikës do të duhet të kenë leje të veçantë ose të respektojnë rregulla të rrepta të higjienës, si dhe fizioterapistët apo dhe mjekë e specialistë. Aty ku është e mundur, do të inkurajohet puna inteligjente në distancë.

Në Europë ndërkohë disa shtete kërkojnë ende kohë për zbutjen e masave kurse të tjerë po përcaktojnë rregulla dhe afate kohorë.

Në Francë, ku është tejkaluar pragu i 10,000 vdekjeve nga Covid-19, piku ende nuk është arritur dhe përfundimi i izolimit nuk është ende një opsion në tryezën e diskutimeve por qeveria po projekton urdhërin që detyron qytetarët të mbajnë maska në vendet publike.

Në Republikën Çeke, parlamentarët me fytyrë të mbuluar nga maskat votuan për zgjatjen e masave kufizuese deri në 30 Prill.

Në vendet e tjera ku fundi i tunelit duket më i afërt, si në Danimarkë ashtu edhe në Norvegji qeveritë po përpilojnë masat e reja çliruese, mes të tjerave edhe rihapjen e shkollave më 20 prill.

Britania nuk ka projektuar asnjë plan për zbutjen e kufizimeve pasi ende në vend piku i pandemisë do vijë pas ndoshta dhjetë ditësh, dhe mesa duket muaji maj ndoshta do çlirojë sadopak

Greqia gjithashtu imagjinon që Faza 2 mund të nis në maj për sa kohë që masat kufizuese do respektohen deri në atë moment. Si edhe në shumë vende të tjera europiane edhe këtu mbajtja e një maske apo shalli do të jetë e detyrueshme.

Përkundrazi, është e sigurt që Faza 2 do të jetë shumë e vështirë për disa linja ajrore.

Check Also

Inceneratori, LSI çon në SPAK Lefter Kokën, deputetin e PS dhe kryebashkiakun e Fierit

LSI ka dorëzuar tre kallëzime në SPAK për ish-drejtuesit e Ministrisë së Mjedisit në lidhje …

Raporti i KLSH: Astrit Hado drejtori i ISSH shkakon dëm ekonomik 172 milion lekë në buxhetin e shtetit

Raporti nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka zbuluar se janë shkaktuar -172 milion lekë …

Ish-kryeministri italian nën akuzë për financime të paligjshme dhe korrupsion

Zyra e Prokurorit Publik të Firences mbylli një hetim për fondacionin “Open”. 11 persona dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *