COVAX dorëzon vaksinat e para në një moment historik

Covax ka dorëzuar dozat e para të vaksinave kundër Covid-19 në një moment historik për programin që kërkon të kompensojë “nacionalizmin e vaksinave” nga vendet e pasura, dhe të sigurojë që të varfrit të mos presin vite për të filluar vaksinimin e njerëzve.

600,000 doza të vaksinës Oxford / AstraZeneca  arritën të mërkurën në Akra, kryeqyteti i Ganës ku dozat do të administrohen për punonjësit e shëndetit. Dozat e vaksinave do të mbërrijnë të premten në Abidjan, Bregu i Fildishtë dhe do të jepen nga e hëna.

Covax synon të shpërndajë mjaft vaksina gjatë gjashtë muajve të ardhshëm për të vaksinuar 3% të popullsisë së 145 vendeve – sa për të mbuluar punonjësit shëndetësorë dhe disa nga më të rrezikuarit – dhe planifikon të japë dhjetëra miliona të tjera deri në fund të vitit.

“Ky është një rast i rëndësishëm, pasi ardhja e vaksinave Covid-19 në Gana është thelbësore për t’i dhënë fund pandemisë”, tha Anne-Claire Dufay nga Unicef ​​Gana dhe përfaqësuesi i vendit i OBSH, Francis Kasolo në një deklaratë.

Check Also

Indeksi i 2021-shit, Shqipëria humb 15 vende në tërheqjen për investime, çalojmë në shërbime financiare

Indeksi Global i Mundësive 2021 e rendit Shqipërinë të 78-n në botë për tërheqje investimesh …

“BE-ja do sjellë në Shqpëri 145 mijë doza vaksina anti-covid në periudhën maj-gusht” – Von der Leyen e shkruan shqip mesazhin

Nga maji deri në fund të gushtit në Shqipëri do vijnë 145 mijë doza vaksine …

Basha me përfaqësues të trajnimit profesional të Gjermanisë: Nga 1 shtatori do mundësojmë 5 gjuhë të huaja online pa pagesë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim online këtë paradite, me përfaqësues …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *