Çfarë po ndodh me shpërndarjen e vaksinave në botë?

Prej një viti e gjithë bota po përballet me pandeminë e COVID-19 dhe kur vaksinat e para u prodhuan lindi shpresa për të gjithë, por duket se shpërndarja e vaksinave nuk po shkon sipas pritshmërive.

Vendet e pasura kanë bllokuar furnizimin me vaksina për vendet e tjera. BE është kritikuar se ka bllokuar vaksinat duke lejuar që vetëm vendet brenda bllokut të furnizohen me to.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ndërmarrë programin COVAX, i cili parashikon që të dërgojë vaksina në vendet e varfra.

Por krahas regjistrimit në Covax, vendet e pasura janë angazhuar në një valë marrëveshjesh private me prodhuesit e vaksinave të zhvilluara në perëndim, duke bllokuar pjesën më të madhe të furnizimit global për 2021.

Shumë vende, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë, nuk kanë zgjedhur për të marrë vaksina nga Covax, duke e përdorur në mënyrë efektive si një mënyrë për të kanalizuar ndihmën e tyre Covid-19.

Disa vende afrikane që përfshijnë Marokun, Egjiptin, Senegalin dhe Seychelles janë duke përdorur vaksinën kineze.

Vendet e G7 javën e kaluar ngritën kontributin e tyre në Covax në 5.3 miliardë, por aktivistët e shëndetit publik thonë se programit nuk i duhen vetëm para, por disa nga dozat e tepërta të vaksinave që vendet e pasura kanë blerë.

Vetëm Franca dhe Norvegjia kanë rënë dakord të japin doza paraprake, dhe vende të tjera të tilla si Britania e Madhe kanë thënë se do të japin nga furnizimi i tyre i tepërt në një datë të papërcaktuar.

Covax thotë se ka furnizim të mjaftueshëm për të vaksinuar 20% të popullsisë së vendeve anëtare të saj deri në fund të vitit.

Deri më tani, janë administruar më shumë se 190 milion vaksina Covid-19, 75% e tyre në vetëm 10 vende, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e cila gjithashtu ndihmon për të drejtuar Covax. Rreth 130 vende ende nuk kanë filluar programet e vaksinimit.

OBSH ka paralajmëruar se shpërndarja e pabarabartë e vaksinave do të zgjas pandeminë, do të prishë pa nevojë udhëtimet dhe ekonominë për vite dhe do të krijojë hapësirë ​​për shfaqjen e varianteve të reja të rrezikshme Covid-19.

Në vend të tij, vende të tilla si Rusia, Kina, India dhe Izraeli po përdorin aksesin e tyre në vaksina për të ndikuar në botë përmes dhurimeve strategjike.

Në Ballkanin Perëndimor Kosova është e vetmja që nuk ka nisur vaksinimin. Teksa në mungesë të vaksinave nga BE vende si Maqedonia e Veriut i kanë kthyer shpresat nga Kina dhe Rusia. Hungaria është vendi i parë në BE që ka marrë vaksinën ruse dhe atë kineze.

Check Also

Indeksi i 2021-shit, Shqipëria humb 15 vende në tërheqjen për investime, çalojmë në shërbime financiare

Indeksi Global i Mundësive 2021 e rendit Shqipërinë të 78-n në botë për tërheqje investimesh …

“BE-ja do sjellë në Shqpëri 145 mijë doza vaksina anti-covid në periudhën maj-gusht” – Von der Leyen e shkruan shqip mesazhin

Nga maji deri në fund të gushtit në Shqipëri do vijnë 145 mijë doza vaksine …

Basha me përfaqësues të trajnimit profesional të Gjermanisë: Nga 1 shtatori do mundësojmë 5 gjuhë të huaja online pa pagesë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim online këtë paradite, me përfaqësues …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *