Trafik droge dhe pastrim parash, jepet dënimi për gruan e “El Chapo”

Bashkëshortja e Joaquín “El Chapo” Guzmán është dënuar me 3 vite burg, ndërkohë që prokurorët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kishin kërkuar gjykatës që ta dënoin Emma Coronel Aispuro me 4 vite burg.

Gruaja e trafikantit meksikan, e cila është martuar me “El Chapo” që në moshën 17-vjeçare, do të duhet të kthejë edhe 1,5 milionë dollarë që dyshohet se i ka krijuar nga aktivitetet e saj kriminale.

Si pjesë e marrëveshjes me prokurorët, Coronel Aispuro pranoi gjithashtu se vepronte si korriere midis Guzman dhe anëtarëve të tjerë të kartelit Sinaloa, ndërsa ai mbahej në burgun Altiplano të Meksikës pas një arrestimi në vitin 2014.

31-vjeçarja u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar “Dulles” në Virxhinia dhe u akuzua se ka ndihmuar bashkëshortin e saj për të drejtuar kartelin famëkeq të Sinaloas. Zyrtarët e FBI-së thanë se Coronel ndihmoi për të shpërndarë kokainë dhe në planifikimin e arratisjes së burrit të saj nga një burg meksikan në 2015.

Check Also

Pasaportat më të fuqishme dhe më të pavlefshme për vitin 2022, ku renditet Shqipëria

Si çdo vit, kompania “Henely & Partners” ka bërë një renditje të pasaportave më të …

Lopë me syze virtuale, që të mendojnë se janë jashtë në natyrë

Teknologjia po arrin deri te kafshët. Edhe lopët ndikohen nga moti i dimrit, kështu që …

Kate Middleton 40 vjeç, familja mbretërore publikon 3 foto të reja

Kate Middleton feston 40 vjetorin këtë të diel, e për të shënuar ngjarjen familja mbretërore …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *