Themeluesi i Twitter, Jack Dorsey largohet nga drejtimi. Parag Agrawal do të jetë CEO i ri

Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey, pritet të largohet nga posti i shefit ekzekutiv të kompanisë, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Jack Dorsey ka dhënë dorëheqjen si CEO i Twitter dhe vendin e tij do ta zërë Parag Agrawal. Kompania e rrjeteve sociale tha në një deklaratë, se Dorsey do të qëndrojë në bordin e drejtorëve deri në përfundimin e mandatit të tij në 2022.

Dorsey themeloi Twitter në 2006 dhe ka shërbyer si shef ekzekutiv i Twitter. Ai kishte qenë nën presion nga disa investitorë për të dhënë dorëheqjen vitin e kaluar.

Thirrjet për largimin e tij erdhën në vitin 2020 nga menaxhmenti Elliott, një firmë investimi që zotëron një sasi të konsiderueshme të aksioneve të Twitter.

Check Also

Pasaportat më të fuqishme dhe më të pavlefshme për vitin 2022, ku renditet Shqipëria

Si çdo vit, kompania “Henely & Partners” ka bërë një renditje të pasaportave më të …

Lopë me syze virtuale, që të mendojnë se janë jashtë në natyrë

Teknologjia po arrin deri te kafshët. Edhe lopët ndikohen nga moti i dimrit, kështu që …

Kate Middleton 40 vjeç, familja mbretërore publikon 3 foto të reja

Kate Middleton feston 40 vjetorin këtë të diel, e për të shënuar ngjarjen familja mbretërore …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *