Shkencëtarët australianë zbulojnë se si sistemi imunitar lufton koronavirusin

Katër lloje të qelizave të sistemit imunitar që i përgjigjen Covid-19 janë zbuluar nga shkencëtarët australianë.Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë zbuluar se si sistemi imunitar i njeriut lufton koronavirusin.

Hulumtimi i tyre, i botuar në revistën e revistës Nature Medicine, tregon se njerëzit po shërohen nga virusi i ri njësoj si nga gripi.Izolimi i qelizave të sistemit imunitar që trupi prodhon ndërsa lufton virusin gjithashtu duhet të ndihmojë në gjetjen e vaksinës, thonë ekspertët. Koronavirusi është përhapur në 172 shtete dhe territore në mbarë botën. Më shumë se 218,000 njerëz u infektuan. Deri më tani, rreth 84,000 janë shëruar dhe mbi 8,800 kanë vdekur.

“Ky konstatim është i rëndësishëm sepse për herë të parë, ne po shohim saktësisht se si sistemi imunitar lufton virusin e ri,” tha profesoresha Catherine Kegierska, një nga autorët e studimit. Studimi, i kryer në Institutin Peter Doerti për Infeksion dhe Imunitet në Melburn, mori vlerësime nga ekspertët, me një që e quante atë një “gjetje të rëndësishme”.

Shumë prej tyre janë rikuperuar nga koronavirusi – do të thotë se dihet tashmë që sistemi imunitar mund të përballojë me sukses atë.Sidoqoftë, kjo është hera e parë që hulumtimi ka identifikuar katër lloje të qelizave të sistemit imunitar që luftojnë sëmundjen Kovid-19. Qelizat u vëzhguan në një person që kishte simptoma të buta deri të moderuara të virusit dhe nuk kishte asnjë problem tjetër shëndetësor më parë.

Një grua dyzet e shtatë vjeçare nga qyteti kinez Wuhan u pranua në një spital në Australi. Ajo u shërua brenda 14 ditëve.Profesoresha Kadyerska tha për BBC se ekipi i saj ekzaminoi përgjigjen imune nga fillimi në fund me këtë pacient.

Tre ditë para se të përmirësohej gjendja e pacientit, qelizat specifike u vunë re në gjakun e saj. Në pacientët me grip, të njëjtat qeliza shfaqen në të njëjtën kohë para shërimit.

Përcaktimi se kur shfaqen qelizat e sistemit imunitar mund të ndihmojë “parashikimin e rrjedhës së sëmundjes”, thotë profesori Bruce Thompson, një ekspert i shëndetit në Universitetin e Teknologjisë Swinburne.”Kur i njihni skemat për përgjigjet e ndryshme, mund të parashikoni se nga cila fazë po rikuperoheni,” tha Thompson për BBC.

Profesoresha Kadjerska thotë se hapi tjetër në hulumtim do të jetë përcaktimi se përse reagimi i sistemit imunitar është më i dobët në raste të rënda.

“Tani është e rëndësishme të kuptohet se çfarë mungon ose çfarë është e ndryshme në pacientët me forma shumë të rënda të sëmundjes, si dhe ata që kanë vdekur, për të kuptuar se si të mbrohen njerëzit”, tha ajo.

Shkencëtarët morën ndihmë shtesë financiare nga qeveria australiane, si dhe donacione nga shumë kompani.

Check Also

“Bijat e dikujt”: Të dhëna të frikshme për mosndëshkimin e pornografisë hakmarrëse në Ballkan

Natasa ishte ende në një lidhje me ish të dashurin e saj kur ai ndau …

Premtimi i Ramës në Parlament: Do çojmë satelitë në orbitë, ‘Albania 1’ e ‘Albania 2’

Kryeministri Rama tha sot se Shqipëria do dërgojë dy satelitë në orbitë. Teksa ironizoi kreu …

John Alite ankohet për “mafiozët e Instagramit”: Duan të ngrenë imazhin e gangsterëve pa bërë asnjë vrasje

Kur John Alite ishte pjesë e familjes mafioze Gambino në Nju-Jork, kërcënimet ndaj të tjerëve …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *