Për të mbajtur larg thinjat ju duhet qetësi

Ekziston një marrëdhënie midis stresit dhe flokëve të bardhë dhe kjo është një arsye më shumë për të adoptuar një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Ndoshta e kemi vërejtur të gjithë, por provat shkencore tani na vendosin përpara të dhënave objektive: ekziston një lidhje e ngushtë midis sistemit nervor dhe qelizave burimore që rigjenerojnë pigmentet e fijeve të flokëve.

“Më janë bërë flokët e bardha!”: Sa herë kemi dëgjuar ose shqiptuar këtë frazë, për të nënvizuar se si një frikë e madhe apo një dhimbje na ka kapluar në mënyrë të pashlyeshme për shkak të pikëllimit? Prandaj nuk është çudi që ajo që jemi mësuar ta dëgjojmë nga thëniet popullore është reflektuar më pas në prova shkencore dhe është dhënë një shpjegim për një fenomen po aq të pakëndshëm sa është e zakonshme. Nuk është më një mister, në fakt, ekziston një lidhje shumë e ngushtë midis shëndetit psikologjik dhe fizik, dhe se stresi në nivele të larta mund të ndikojë në funksionimin e duhur të trupit tonë.

Plakja është e natyrshme: zbardhja progresive e flokëve dhe qimeve, të cilat me kalimin e viteve kanë tendencë të kthehen të bardha quhet kanizia dhe është për shkak të uljes progresive të aktivitetit të qelizave prodhuese të melaninës që ndodhen në kordonin e flokëve. Shfaqja e flokëve të bardhë është një fenomen që prek burrat dhe gratë.

Flokët e bardha, nuk është vetëm çështje moshe: nëse nga mosha tridhjetë vjeç mund të fillojmë të gjejmë gjithnjë e më shumë fije argjendi kur lajmë flokët, nuk duhet të shqetësohemi ose të trishtohemi sepse është një proces i natyrshëm i plakjes. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se si stresi mund të luajë një rol vendimtar për të na bërë të dukemi të vjetër para kohe. Eksperimentet e bëra nga studiuesit mbi minjtë kanë treguar se stresi është përgjegjës për këtë ndryshim specifik të ngjyrës së flokëve: dhimbja te minjtë në fakt shkaktoi lëshimin e adrenalinës dhe kortizolit, hormonit të stresit, duke e bërë zemrën të rrahë më shpejt , duke rritur presionin e gjakut dhe duke shkaktuar një reagim në humbjen e ngjyrës së flokëve.

Një zbulim gati i rastësishëm: kryer midis Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit, hulumtimi i kryer nga Universiteti Amerikan i Harvardit, dhe i bërë i njohur me botimin e rezultateve në një ditar shkencor me rëndësi ndërkombëtare, ka hedhur themelet për të kuptuar efektet më të gjera të stresit në organe dhe inde. Studiuesit ishin të angazhuar në studimin e dhimbjes te minjtë me flokë të errët: kur ata administruan një toksinë për të shkaktuar dhimbje, ata vëzhguan se ngjyra e flokëve ishte bërë plotësisht e bardhë. Për shkak të stresit, të gjitha qelizat burimore që rigjenerojnë pigmentet përgjegjëse për ngjyrën e flokëve, humbasin dhe, kur kjo të ndodhë, pigmenti nuk mund të rigjenerohet më: një dëm që nuk mund të korrigjohet më.

Rëndësia e një stili jetese të mirë: humbja e melaninës është e pakthyeshme, por disa praktika sigurisht që mund të kontribuojnë në kthimin e flokëve të bardhë. Stresi, pirja e duhanit, ushqimi i dobët, mungesa e vitaminës B, hekurit, bakrit dhe jodit, janë vetëm disa nga faktorët shtesë që favorizojnë kanizinë. Kujdes nga vitamina B12, e cila gjendet kryesisht në burime me origjinë shtazore, siç është mishi i kuq ose peshku: mungesa e tij shkakton uljen e vlerave të melaninës, e cila përcakton pigmentin e ngjyrës së flokëve. Nga ana tjetër, një dietë e pasur me vitamina, minerale është padyshim e dobishme për shëndetin e flokëve.

Një buzëqeshje është ilaçi më i mirë: të qeshurit është një praktikë e çmuar për mirëqenien psikofizike, gjithashtu sepse kundërvepron me frikën dhe dhimbjen. Ajo gjenerohet në pjesën më të vjetër të trurit dhe ka një efekt ribalancimi që ju lejon të çlironi tensionet dhe në të njëjtën kohë të rikarikoheni me energji. Jo vetëm kaq: falë funksionit të saj të fortë komunikues na ndihmon të ndihemi mirë me të tjerët. Edhe me flokët që kanë filluar të zbardhen nuk harrojmë të buzëqeshim, pasi sot flokët e bardhë janë bërë një trend edhe mes të famshmëve.

Check Also

Foto e tyre bëri xhiron e rrjetit, kush është biznesmenia e përqafuar me Donald Veshajn

Lajmi për ndarjen e Beatrix dhe Donald u zbeh shpejt, kur në rrjet qarkulluan fotot …

Vrasja e rreqebullit; aktivistët denoncojnë mosveprimin e Prokurorisë së Elbasanit

Prokuroria e Elbasanit i kërkoi Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan të pushojë çështjen e …

Ky fshat italian ishte i famshëm për të moshuarit…por pastaj ata u zhdukën

Që nga vitet 1990, Campodimele, një fshat që shtrihet në kodra, në Italinë qendrore, është …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *