Meshkujt që shohin shpesh porno kanë më shumë gjasa të kenë probleme me ereksionin – Studimi

Studiuesit kanë zbuluar një lidhje midis shikimit të pornografisë dhe problemeve erektile te meshkujt, me një studim të ri që tregon se burrat që kalojnë më shumë kohë duke parë përmbajtje seksuale kanë më shumë probleme me ereksionin kur bëjnë seks me një partnere.

Gjetjet u prezantuan në Shoqatën Evropiane të Kongresit të Urologjisë, i cili u zhvillua në internet nga 17 deri në 19 Korrik. Studimi ende i pabotuar përfshiu një total prej 3,267 burra nga Belgjika dhe Danimarka, të cilët iu përgjigjën një pyetësori në lidhje me përvojat seksuale, pornografinë dhe zakonet e masturbimit. Rezultatet treguan se 23 përqind e burrave nën moshën 35 vjeç të cilët raportuan se shikonin pornografi shpesh, kishin tendencë të hasnin mosfunksionim erektil gjatë seksit.

“Kjo shifër ishte më e lartë nga sa prisnim,” tha autori i studimit Gunter De Win në një deklaratë.

“Ne zbuluam se kishte një marrëdhënie shumë të rëndësishme midis kohës së kaluar duke parë pornografi dhe vështirësisë në rritje me funksionin erektil me një partnere, siç tregohet nga funksioni erektil dhe rezultatet e shëndetit seksual.”

Nevojiten më shumë hulumtime për të kuptuar shkaqet e kësaj tendence, megjithëse De Win beson se natyra gjithnjë e më e qartë e pornografisë në internet mund të lërë disa burra të kenë probleme me seksin në jetën reale.

“Nuk ka dyshim se pornografia kushtëzon mënyrën se si e shikojmë seksin,” shpjegoi ai.

“Në sondazhin tonë, vetëm 65 përqind e burrave mendonin se seksi me një partnere ishte më emocionues sesa shikimi i pornografisë. Përveç kësaj, 20 përqind menduan se kishin nevojë të shikonin pornografi më ekstreme për të marrë të njëjtin nivel të eksitimit si më parë. Ne besojmë se problemet e mosfunksionimit të ereksionit që lidhen me pornografinë rrjedhin nga kjo mungesë e zgjimit.”

Ndërkohë, një studim i veçantë i paraqitur në kongres siguroi prova për një ndryshim në natyrën e çështjeve seksuale që janë duke bërë që burrat evropianë të kërkojnë trajtim. Botuar në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimit të Impotencës, dokumenti zbuloi se deri në vitin 2019, burrat kishin 30 përqind më shumë gjasa të frekuentonin një klinikë seksuale për shkak të shqetësimeve në lidhje me formën e penisit të tyre se sa një dekadë më parë.

Lakimi i parregullt i penisit – i njohur gjithashtu si sëmundja e Peyronie – shpesh shkaktohet nga indet që formohen brenda boshtit dhe duket se po i shqetëson burrat më shumë sesa në 2009.

Studimi përfshiu 3,244 burra që ndoqën një klinikë të shëndetit seksual në Itali për një periudhë 10-vjeçare dhe zbuloi se numri i pacientëve që raportuan dëshirë të ulët seksuale u rrit gjithashtu me 32 përqind gjatë asaj kohe.

Check Also

“Twitter” pezullon kongresisten republikane pas postimeve të saj kundër vaksinave

“Twitter”-i ka pezulluar përkohësisht ligjvënësen republikane Marjorie Taylor Greene, për postimin e informacioneve të rreme …

Erdogan njofton hapjen e Famagustës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka paralajmëruar së fundmi hapjen e pjesshme të qytetit të …

Ligji në Norvegji, të detyruar të tregoni nëse përdorni photoshop në fotografi

Në “epokën kardashian” ku mania për perfeksion është rritur ndjeshëm, në pamundësi për të pasur …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *