Mesazh i Klitschkove: Ne po marrim armët….

Ish-kampioni i boksit në peshat e rënda Vitali Klitschko tha se së bashku me vëllain dhe kolegun e tij nga Hall of Fame, Vladimir Klitschko do të luftojnë në “luftën e përgjakshme” pas pushtimit rus në vendin e tyre, Ukrainë.

Rusia filloi pushtimin e saj nga toka, ajri dhe deti të enjten pas shpalljes së luftës nga presidenti Vladimir Putin. Vlerësohet se rreth 100,000 njerëz u larguan pasi shpërthimet dhe të shtënat tronditën qytetet kryesore.

Vitali Klitschko, i cili ka është kryebashkiak i kryeqytetit ukrainas Kiev që nga viti 2014, tha se ishte gati të luftonte, shkruan Reuters.

“Nuk kam zgjidhje, duhet ta bëj. Do të luftoj”, tha 50-vjeçari i njohur si Dr. Ironfist gjatë ditëve të luftimeve, për kompaninë televizive ITV.

Vitali Klitschko tha se Kievi është i rrezikuar dhe se prioriteti kryesor është të punohet me forcat policore dhe ushtarake për të mbështetur infrastrukturën kritike, duke përfshirë furnizimin me energji elektrike, gaz dhe ujë për qytetarët e tij. Ai shtoi se civilët janë gati të mbrojnë Kievin si ushtarë.

“Unë besoj në Ukrainë, besoj në vendin tim dhe besoj në popullin tim”, tha Vitaly Klitschko.

Ish-kampioni i peshave të rënda Vladimir Klitschko u regjistrua në ushtrinë rezervë të Ukrainës në fillim të këtij muaji, duke thënë se dashuria e tij për vendin e tij e detyroi atë ta mbronte atë.

“Populli ukrainas është i fortë. Dhe ata do të qëndrojnë besnik ndaj vetes në këtë moment të tmerrshëm. Një komb që dëshiron sovranitetin dhe paqen. Një komb që e konsideron popullin rus vëlla,” shkroi ai në një deklaratë të enjten. “Ai e di se ata në thelb nuk e duan këtë luftë. Populli ukrainas ka zgjedhur demokracinë. Por Demokracia është një regjim i brishtë. Demokracia nuk mund të mbrohet, ajo ka nevojë për vullnetin e qytetarëve, përkushtimin e të gjithëve. Në thelb, nuk ka demokraci pa demokratë”.

Check Also

Vrasja e rreqebullit; aktivistët denoncojnë mosveprimin e Prokurorisë së Elbasanit

Prokuroria e Elbasanit i kërkoi Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan të pushojë çështjen e …

Ky fshat italian ishte i famshëm për të moshuarit…por pastaj ata u zhdukën

Që nga vitet 1990, Campodimele, një fshat që shtrihet në kodra, në Italinë qendrore, është …

Mike Pompeo pëson ndryshimin drastik, humbet 41 kg në 6 muaj: Rezultati, falë ndryshimit të zakonit të të ngrënit

Ish-Sekretari i Shtetit dhe ish-drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, ka pësuar një ndryshim drastik në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *