Meksika ndalon prodhimin e birrës Corona

Meksika ka ndaluar prodhimin e birrës Corona për shkak të emergjencës shëndetësore të koronavirusit.

Kompania prodhuese lajmëroi se në zbatim të masave të qeverisë meksikane do të ndalohet prodhimi deri më 30 prill.

Që pas shpërthimit të koronavirusit, birra Corona ka qënë objekti kryesor i memeve dhe i barcaletave, madje një lajm që qarkulloi në SHBA thoshte se shitja e birrës ka rënë me 40 për qind pas pandemisë. Por këto thashetheme u përgënjështruan nga kompania prodhuese.

Edhe kompania tjetër meksikane e prodhimit të birrës Heineken do të mbyllë aktivitetin ditën e premte.

Meksika ka mbyllur të gjitha bizneset jo të domosdoshme, dhe ka lejuar vetëm agrobizneset. Meksika ka 1 500 raste infektimi dhe 50 vdekje.

Check Also

Punonjësi i morgut nxjerr foto me trupin e pajetë të Maradonës, merren masa ndaj tij

Teksa e gjithë Argjentina po vajton legjendën e futbollit, Diego Maradona, punonjësi i një agjencie …

Kina lëshon një anije kozmike robotike në Hënë, synimi: Nga e ka origjinën?

Kina njoftoi të martën se kishte nisur me sukses një anije kozmike robotike për të …

Një kalë që shikon garat me kuaj…

Në Britani mund dhe të shikosh një 3-vjeçar që ndjek garat me kuaj në shtëpi, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *