Koronavirus, nga këpucët deri te rrobat, sa shpesh duhet t’i lani

Sa kohë jeton koronavirusi në sipërfaqe, rroba, xhaketa, këpucë? A është e sigurt që pasi të hyjmë në shtëpi të vazhdojmë të rrimë me ato rroba apo duhet t’i lajmë menjëherë? Apo, siç shpjegohet nga një mjek në një audio të shpërndarë në biseda, sëmundja mbetet e gjallë nëntë orë në asfalt dhe prandaj edhe mbetet në thembra? Këto pyetje kanë shkaktuar një debat të gjerë në mediat sociale dhe më gjerë. Gjithashtu sepse midis sipërfaqeve ka edhe çanta pazaresh, ushqime të paketuara, të cilat në këto ditë izolimi të detyruar janë ndër rreziqet e pakta që vijnë nga jashtë.

Në këtë temë ka ndërhyrë Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit, Silvio Brusaferro, për të cilin jo vetëm pastrimi i vazhdueshëm me dezinfektuesit, por edhe agjentët atmosferikë, – dielli dhe shiu, – mund të zvogëlojnë praninë e koronavirusit në objekte. Të dhënat, shpjegoi ai, “tregojnë se si virusi mund të mbijetojë nga disa orë deri në disa ditë, ku në këto sipërfaqe ato mbesin plotësisht të mbrojtura ose nuk janë të ekspozuara ndaj pastrimit, dezinfektimit ose fenomeneve natyrore si dielli dhe shiu. Por ne gjithashtu e dimë se është shumë i ndjeshëm ndaj dezinfektuesve të bazuar në klor dhe alkool dhe se ai transmetohet me pikëz ose kontakt me dorë”. Sipas Brusaferro, megjithatë, “është shumë e pamundur” që sëmundja të mund të transmetohet “me ushqime të paketuara, edhe pse nuk mund të përjashtohet”.

Për Fabrizio Pregliasco, virolog në Universitetin e Milano, audio është lajm i rremë, “sepse ngarkesa virale në atë rast është e papërfillshme”. Por dyshimet mbesin. Gjithashtu për shkak të dy studimeve, një gjerman dhe tjetri kinez, mbi këmbënguljen e virusit deri në 9 ditë në çelik, plastikë dhe qelq, dhe në distancën e sigurisë midis njerëzve në katër metër e gjysmë, me ngarkesë virale aktive për gjysmë ore. Ndoshta raste të rralla, sado të kontestuara nga studiuesit italianë, duke filluar nga përgjegjesi i sëmundjeve infektive të ISS Giovanni Rezza, sipas të cilit rruga e ngjitjes mbetet ajo respiratore dhe jo nga sipërfaqet e kontaminuara. Sidoqoftë, është thelbësore, përsërit Brusaferro, “për të siguruar higjenën e duhur të duarve dhe atë që prekim”. Veshje dhe këpucë të përfshira.

Gjithashtu nga përgjegjësi i ISS, sqarimet arrijnë në përdorimin e maskave dhe dorezave ndërsa drejtoni një automjet: “Nëse jeni vetëm, nuk ka kuptim t’i vishni ato, si për ata që ushtrojnë sporte në natyrë, – paralajmëron ai. – Ndërkohë, në shoqëri, me njerëz me simptoma, ata mbrojnë”.

Check Also

Foto e tyre bëri xhiron e rrjetit, kush është biznesmenia e përqafuar me Donald Veshajn

Lajmi për ndarjen e Beatrix dhe Donald u zbeh shpejt, kur në rrjet qarkulluan fotot …

Vrasja e rreqebullit; aktivistët denoncojnë mosveprimin e Prokurorisë së Elbasanit

Prokuroria e Elbasanit i kërkoi Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan të pushojë çështjen e …

Ky fshat italian ishte i famshëm për të moshuarit…por pastaj ata u zhdukën

Që nga vitet 1990, Campodimele, një fshat që shtrihet në kodra, në Italinë qendrore, është …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *