Gruaja e ambasadorit belg në Korenë e Jugut përdor imunitetin diplomatik pasi goditi dy shitëset në butik

Gruaja e ambasadorit të Belgjikës në Korenë e Jugut do të ushtrojë imunitetin e saj diplomatik për të shmangur akuzat penale pasi goditi dy shitëset e butikut, ka thënë policia.

Ambasadori, Peter Lescouhier, më parë tha se ai “pendohet sinqerisht për incidentin që përfshin gruan e tij”, duke shtuar se ai “dëshiron të kërkojë falje në emër të saj”.

Ambasada e Belgjikës “ka shprehur se do të ruante të drejtën e imunitetit për gruan e ambasadorit”, tha një detektiv në stacionin policor Yongsan në Seulin qendror, duke shtuar se policia nuk do të ndiqte çështjen.

Koreja e Jugut është nënshkruese e konventës së Vjenës, e cila u jep diplomatëve të akredituar dhe familjeve të tyre imunitet nga ndjekja penale.

Zyrtarët morën në pyetje gruan në fillim të këtij muaji pasi ambasada tha se ajo do të bashkëpunonte me policinë.

Raportet thonë se gruaja e të dërguarit provoi rrobat në një dyqan të Seulit para se të dilte jashtë, duke bërë që një ndihmës të vraponte pas saj për të pyetur për një send që kishte veshur dhe duke shkaktuar konfrontimin.

Pamjet e kamerave CCTV treguan atë duke tërhequr krahun e një punonjësi dhe duke e goditur atë në kokë, para se të godiste një punëtore tjetër në fytyrë që u përpoq të ndërhynte.

Pamjet – të siguruara nga familja e një viktime të pretenduar – u raportuan gjerësisht nga media lokale dhe qarkulluan në internet dhe kthyen mendimin e publikut ashpër kundër familjes së ambasadorit, raporton The Guardian.

Ambasada belge shpërndau faljen e ambasadorit në një post dygjuhësh në Facebook ndërsa kërkonte të përmbajë dëmin, por përkthimi i saj në Koreane dukej i rëndë, duke nxitur më tej disa reagime.

Zemërimi i publikut u rrit në përgjigje të përdorimit të imunitetit diplomatik, me më shumë se 1.000 komente kryesisht negative të postuara në një raport në internet.

“Unë e kuptoj që diplomatëve u jepet imunitet, por pse u jepen familjeve të tyre gjithashtu të drejta të tilla?” pyeti një postues në Naver, portali më i madh i vendit.

“Ky incident nuk duhet të kalojë pa pasoja.”

Check Also

Vaksina kineze, publikohet studimi në revistën e njohur amerikane

Pas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vijnë edhe studimet e para perëndimore të vaksinës kineze Sinopharm. …

Shembet rruga në Romë, fundosen dy makina të parkuara

Një gropë rreth gjashtë metra e thellë dhe dymbëdhjetë metra e gjerë u hap sot …

Urdhër arresti për Marilyn Manson

Policia e Nju Hempshire ka gati mandatin e arrestit për këngëtarin Marilyn Manson, në lidhje …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *