“Covid-19 doli nga tregu i gjësë së gjallë në Wuhan”, media amerikane nxjerr të dhënat: Kjo është kafsha që e solli

Media amerikane “USA Today” u është përgjigjur teorive të ndryshme në rrjetet sociale që kanë akuzuar SHBA-të për origjinën e Covid-19, duke zbuluar kështu edhe kafshën që ka shërbyer si ndërmjetëse për të përcjellë Covid-19 tek njerëzit.

Në një artikull të publikuar vetëm pak orë më parë, Amerika u përgjigjet këtyre teorive teksa shkruan se janë false dhe të pa mbështetura në studime.

Shkrimi i medias amerikane citon më tej se origjina e koronavirusit ka ardhur nga tregjet e gjësë së gjallë në Wuhan, dhe më pas nëpërmjet ndërmjetësuesve është kaluar tek njerëzit. Një prej kafshëve që mund ta ketë bërë këtë rol, sipas tyre është Pangolina.

“USA Today” shton gjithashtu se pretendimi që e ka sjellë SHBA-ja Covid-19, është krejtësisht fals dhe i pabazuar në prova, pasi edhe vetë autori i këtyre shkrimeve Larry Romanoff, nuk ka pranuar të japë koment.

Shkrimi i plotë:

Pretendimi: Koronavirusi ka origjinën jashtë Kinës

Një shkrim i botuar nga Qendra për Kërkime mbi Globalizimin, që ka qarkulluar dhe në mediat sociale pretendon se virusi i njohur si COVID-19 e ka origjinën jashtë Kinës. I njëjti autor shkrimi, pretendoi disa ditë më vonë se koronavirus mund ta ketë origjinën në SHBA.

“Një zbulim tronditës. A e ka origjinën virusi në SH.B.A.?”, shkruhej duke hedhur pretendime mbi origjinën e koronavirusit, ku janë keqinterpretuar raporte e kërkimit dhe mediat. Pretendimit të dy shkrimeve, më 4 dhe më 11 mars, që COVID-19 mund të jetë sjellë në Kinë nga Ushtria e Sh.B.A, iu është përgjigjur kohët e fundit edhe një zyrtar i qeverisë kineze në Tëitter, por pa prova. shkrimet që fajësojnë në mënyrë dirkte Shtetet e Bashkuara të Amerikës për përhapjen e koronavirusit kanë bërë hulumtime dhe pohime të paqarta. ne kontaktuam edhe me Larry Romanoff, autorin e dy shkrimeve, por që nuk ka marrë asnjë përgjigje prej tij.

Studiuesit që po meren me kërkimet për përhapjen e virusit tregon se origjina e mundshme e COVID-19 është në një treg të kafshëve të gjalla, në Ëuhan, Kinë. Megjithëse ekspertët nuk e kanë përjashtuar mundësinë që virusi të jetë sjellë në treg nga një person i infektuar tashmë, por nuk ka asnjë provë që vërteton se COVID-19 e ka origjinën jashtë vendit.

Teoria e origjinës për virusin plotësohet me hulumtime paraprake në gjenomën e sëmundjes, si dhe origjinën e sëmundjeve të ngjashme. Studiuesit në Qendrën Klinike të Shëndetit Publik në Shanghai kanë publikuar gjenomin e COVID-19 dy javë pasi rastet u raportuan në fund të dhjetorit 2019.

Analiza e sekuencave të gjeneve sugjeron fuqimisht virusin e origjinës nga lakuriqët dhe u transferua te njerëzit përmes një specie ndërmjetëse ende të paidentifikuar. Në fillim të shkurtit, studiuesit kinezë publikuan punë që sugjeronin se speciet e ndërmjetme mund të kenë qenë pangolina. Kushtet për transferime të tilla patogjene interspecies janë pjekur në tregjet, të cilat janë të zakonshme në pjesë të Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine.

Sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes, ose SARS, rezultoi nga një virus që transferohej nga lakuriqët te macet dhe më pas tek njerëzit. SARS, i zbuluar në 2003-shin, e kishte origjinën në një treg të lagësht të ngjashëm me atë që tani dyshohet të jetë origjina e COVID-19. Pretendime dhe teori të tjera në lidhje me origjinën e COVID-19, përfshirë faktin se virusi u soll nga Ushtria e Sh.B.A-së gjatë Lojërave Botërore Ushtarake në Tetor në Ëuhan, janë të pabazuara dhe nuk mbështeten nga hulumtimi mbi virusin. Studiuesit në ETH Cyrih publikuan një studim në fillim të marsit që shkrunte se COVID-19 kishte dalë që në muajin nëntor.

Hulumtimi i publikuar nga Instituti i Kërkimeve Scriptps në shkurt nënkupton fuqimisht se virusi tek njerëzit u lind natyrshëm përmes transferimit të interspecies, duke vendosur origjinën e tij në fund të nëntorit ose fillim të dhjetorit 2019. Të dy studimet tregojnë për origjinën e virusit në provincën Hubei, Kinë.

Ne e vlerësojmë pretendimin FALS që origjina e këtij virusi është në SHBA, sepse nuk mbështetet nga studimet.

Check Also

Foto e tyre bëri xhiron e rrjetit, kush është biznesmenia e përqafuar me Donald Veshajn

Lajmi për ndarjen e Beatrix dhe Donald u zbeh shpejt, kur në rrjet qarkulluan fotot …

Vrasja e rreqebullit; aktivistët denoncojnë mosveprimin e Prokurorisë së Elbasanit

Prokuroria e Elbasanit i kërkoi Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan të pushojë çështjen e …

Ky fshat italian ishte i famshëm për të moshuarit…por pastaj ata u zhdukën

Që nga vitet 1990, Campodimele, një fshat që shtrihet në kodra, në Italinë qendrore, është …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *