Barku i madh nuk tregon mirëqënie, por të ekspozon më shumë ndaj një ataku kardiak

Personat të cilët arrijnë të shpëtojnë nga një arrest kardiak, dhe janë mbipeshë, janë më të prirur që të pësojnë një arrest tjetër.

Në një studim të publikuar ditën e hënë në Gazetën Evropiane të Kardiologjisë, tregon se të pasurit një bark të madh të ekspozon më shumë ndaj një ataku në zemër.

Sipas studiuesve, ky rezultat është më evident tek meshkujt. Doktoresha Hanier Mohammadi e institutit Karolinska në Stockholm shprehet se obeziteti në pjesën abdominale i rrit shumë rreziqet të arrestit kardiak në të ardhmen.

Studimi u krye në 22,000 pacientë suedezë pas sulmit të tyre të parë në zemër dhe u pa lidhja midis perimetrit të belit dhe ngjarjeve të shkaktuara nga arteriet e bllokuara si sulmet fatale dhe jo fatale në zemër. Pacientët u ndoqën për gati katër vjet, me 1.232 burra (7.3%) dhe 469 gra (7.9%) duke përjetuar një sulm në zemër ose goditje në tru.

Shumica e pacientëve – 78% e burrave dhe 90% e grave – kishin trashje barku, të përcaktuara si një perimetër të belit prej 94 cm ose më të madh për burrat, dhe 80 cm ose më të madh për gratë.

Studimi zbuloi se yndyra e barkut ishte e lidhur me sulme në zemër dhe goditje të pavarur nga faktorët e tjerë të rrezikut si pirja e duhanit, diabeti, hipertensioni, indeksi i masës trupore.

Studiuesit theksuan se perimetri i belit ishte një shënues më i rëndësishëm sesa obeziteti i përgjithshëm dhe këshilluan mjekët që të matin belin e pacientit të tyre për të identifikuar ata në rrezik.

Sidoqoftë, ata thanë që lidhja ishte më e fortë dhe më lineare te burrat, të cilët përbënin gati tre të katërtën e pacientëve të përfshirë në studim, sesa gratë.

Arsyeja për këtë mund të varet nga lloji i yndyrës që tenton të varet nga barku i burrave dhe grave. Mohammadi tha se disa studime kanë sugjeruar që burrat mund të kenë më shumë yndyrë që shkon thellë brenda trupit tuaj dhe përfundon rreth organeve tuaja vitale.

Kjo yndyrë mund të shndërrohet në kolesterol që mund të fillojë të mbledhë së bashku dhe të forcojë arteriet tuaja, mbase përfundimisht duke çuar në një sulm në zemër ose goditje në tru.

“Tek gratë mendohet se një pjesë më e madhe e yndyrës së barkut përbëhet nga yndyra nënlëkurore e cila është relativisht e padëmshme” – shprehet Mohammadi.

Rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare si sulmet në zemër konsiderohet të jetë më i lartë tek ata me perimetër të belit mbi 94 cm tek burrat dhe mbi 80 cm tek gratë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit. Rreziku mendohet të rritet ndjeshëm te burrat me bel më të gjerë se 102 cm dhe 88 cm tek gratë.

Check Also

“Bijat e dikujt”: Të dhëna të frikshme për mosndëshkimin e pornografisë hakmarrëse në Ballkan

Natasa ishte ende në një lidhje me ish të dashurin e saj kur ai ndau …

Premtimi i Ramës në Parlament: Do çojmë satelitë në orbitë, ‘Albania 1’ e ‘Albania 2’

Kryeministri Rama tha sot se Shqipëria do dërgojë dy satelitë në orbitë. Teksa ironizoi kreu …

John Alite ankohet për “mafiozët e Instagramit”: Duan të ngrenë imazhin e gangsterëve pa bërë asnjë vrasje

Kur John Alite ishte pjesë e familjes mafioze Gambino në Nju-Jork, kërcënimet ndaj të tjerëve …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *