Politike

Koçi në SPAK: Bota e krimit në Fier, lidhje të konsoliduar me politikën, zyrtarëve u dhëmbi deklarata ime

Ish-zv.Ministri i Mbrojtjes, aktualisht kryetar i emëruar i PS-së për Fierin, Petro Koçi, dëshmoi për rreth një orë në SPAK lidhur me akuzat publike të tij, se njerëz të drogës kanë përfituar tendera publike në Fier. I veshur “casual” dhe pa asnjë dosje në dorë, Koçi doli nga dyert e …

Read More »

Reforma në drejtësi, Xhafaj: 24 orë para miratimit, diskutohej të binte qeveria. Sot ka të penduar nga ata që e kaluan

22 korriku i këtij viti shënjon 5 vjetorin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese, themelin ligjor të Reformës në Drejtësi. Për Fatmir Xhafajn, reforma në drejtësi nuk ishte produkt i një dite, i një muaji apo viti. Në një intervistë për TVSH, Fatmir Xhafaj, që 5 vjet më parë drejtoi komisionin …

Read More »

Rama: Kam pasur mosmarrëveshje të mëdha me babanë tim, në fillimet si kryebashkiak bëra politikë me ngjyra

Në një intervistë për revistën italiane “Arte”, Kryeministri Edi Rama ka treguar lidhjet e tij me artin, kombinimin me politikën dhe “konfliktin” që arti i kishte shkaktuar në familje. “Unë kam lindur në një ambient ku arti ishte shumë i pranishëm. Kam pasur mosmarrëveshje të mëdha me babanë tim, por …

Read More »

Marku nuk kursen kritikat për Kuvendin Kombëtar: Teatër absurd. PD në pikën më kritike, duhet strategji e re

Me tone të ashpra dhe kritike deputeti i zgjedhur demokrat Mark Marku i është drejtuar sot Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike. Ai kërkoi që të bëhet një analizë e thellë për humbjen e zgjedhjeve të 25 prillit dhe të ndryshohet strategji. Sipas tij situata në të cilët ndodhet PD sot …

Read More »

KAS hap hetim administrativ për deputeten e PS, publikohet arsyeja

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve shqyrtoi sot kërkesën ankimore ndaj kandidates për deputete të PS Gerta Duraku dhe Zyrës Vendore Arsimore Kukës me ankimues Qëndresa Qytetare. Në përfundim të shqyrtimit, KAS vendosi shfuqizimin e vendimit nr. 423 të KSHZ-së që shpall deputete zj Duraku dhe riçeljen e hetimit administrativ të …

Read More »

Mori 2000 euro për një vend pune, nën arrest ish-zv/ministrja e Brendshme

SPAK po kthehet në një ‘ëndërr të frikshme’ për zyrtarët e lartë të shtetit. Pas dy kryetarëve të bashkive dhe dhjetëra zyrtarëve e ish-zyrtarëve të tjerë të arrestuar dhe marrë nën akuzë për abuzime me tenderët, dje ka qenë radha edhe e ish-zv/ministres së Brendshme, Rovena Voda, që të merrej …

Read More »

Fati i kryebashkiakëve, Komisioni i Venecias shqyrton më 14 tetor kërkesën e Kushtetueses

Komisioni i Venecias ka administruar kërkesën e Gjykatës Kushtetuese për vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019. Komisioni njofton se kjo kërkesë do të shqyrtohet në seancën e radhës plenare, e cila është parashikuar të zhvillohet më 14 tetor. Gjykata Kushtetuese në datën 23 qershor dëgjoi pretendimet e palëve …

Read More »

Reporterët pa Kufi kritikojnë “arrogancën” e Ramës në zgjedhjen e AMA

Reporterët pa Kufi e cilësuan zgjedhjen e Krasniqit në krye të AMA-s një kërcënim të lirisë së shtypit. “Deputetët e partisë së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama zgjodhën ish-zëdhënësen e tij si kryetare të rregullatorit të medias,” shkruhet në deklaratë, ku theksohet se një institucion i tillë duhet të jetë …

Read More »

Korrupsioni, SHBA dhe BE: Nevojitet pavarësi e prokurorëve dhe gjyqtarëve

Gjatë konferencës mbi Sfidat në luftën kundër korrupsionit, ku morën pjesë anëtarë të qeverisë dhe përfaqësues të institucioneve të drejtësisë, SHBA dhe BE nxitën dje autoritetet shqiptare që të shtojnë rezultatet konkrete me ndëshkimin e korrupsionit dhe me konfiskimet e pasurive. Zyrtarë të Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe të Bashkimit …

Read More »