Opinione

Profili ndryshe nga paraardhësit dhe misioni i vështirë që e pret Gledis Nanon në krye të policisë për gradat dhe reformën

I identifikuar si një oficer premtues gjatë hetimit ndaj imamëve, një çështje që hetohej nga prokurorja e Krimeve të Rënda Elisabeta Ymeraj, Gledis Nano prej asaj kohe ruajti profilin modest të policit. I trajnuar nga ndërkombëtarët dhe mbi shpatulla me një karrierë 20 vjeçare, Nano njihet si njeriu me karakter …

Read More »

Teza antikombëtare e “pakicës si palcë e kombit”

Nga Shaban Murati Vështirë të gjesh komb në Europë që si kombi ynë të ketë lejuar pakicat etnike, fetare, gjeografike, linguistike, etj. ta drejtojnë shtetin njëanëshmërisht dhe të punojnë kundër shqiptarizmit, kundër kohezionit dhe unitetit të kombit. Tragjizmi i historisë së shtetit shqiptar është se në shumicën e kohës deri …

Read More »

Zinxhirët globalë të furnizimit janë në rrezik kolapsi, paralajmërojnë drejtuesit e bizneseve

Zinxhirët globalë të furnizimit janë në rrezik kolapsi nëse qeveritë në mbarë botën nuk rivendosin lirinë e lëvizjes për të transportuar punëtorët dhe nëse nuk u japin atyre përparësi mbi vaksinat, ka paralajmëruar një koalicion ndërkombëtar i drejtuesve të biznesit. Në një letër të hapur drejtuar krerëve të shteteve dhe …

Read More »

Reuters zbulon dokumentin konfidencial: “As datë, as dritë jeshile në 6 tetor, nuk ka më garanci për futjen e Ballkanit Perëndimor në BE”

Pavarësisht çfarë tha sot në Tiranë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, agjensia e lajmeve “Reuters” shkruan qartë se Bashkimi Evropian nuk mund ta garantojë më integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Europë. Referuar diplomatëve, që thonë se gjashtë vendet e Ballkanit nuk e kanë të sigurt vendin …

Read More »

Socialistët kthejnë në ligj të shtetit platformën e vet elektorale

Një foto nga një nga mitingjet elektorale të Partisë Socialiste mbulon faqen e parë të portalit shqiperiaqeduam.al, një portal i krijuar vite më parë dhe që është kritikuar si një instrument që zhduku dalimin mes institucioneve shtetërore dhe Partisë Socialiste gjatë katër viteve të fundit. Por një projektligj i propozuar …

Read More »

“Lushnjari i Kolumbisë” e “Lushnjari i Tiranës” që mbrohet nga RENEA

Nga Elton Qyno Që prej ditës së djeshme mediat online dhe ajo televizive, u çanë duke raportuar për një Shqiptar me nofkën “Jimmy, i etiketuar si koka i një grupi kriminal, që trafikonte Kokainë nga Kolumbia në drejtim të Amerikës dhe Europës. Kush e kush të nxirte detaje ekskluzive nga …

Read More »