Kryesore

Shqipëria ndër 5 vendet që gjeneroi më pak mbetje në Europë më 2019

Eurostat raportoi se Shqipëria ka gjeneruar 381 kilogramë mbetje për banorë në vitin 2019, duke u renditur e pesta nga fundi për sasinë e ulët të mbetjeve ne Europë. Estonia, Serbia, Polonia dhe Rumania u renditën pas Shqipërisë për prodhimin e mbetjeve për banorë. Ndërsa në nivel europian Danimarka, Luksemburgu …

Read More »

U akuzua se s’i dha shërbim pacientit, reagon QSUT-ja: Personi erdhi në gjendje tejet të rëndë, hedhim poshtë çdo akuzë me prova

QSUT-ja ka dalë me një reagim zyrtar pas akuzave të vajzave të një personi i cili ndërroi jetë në spitalin Infektiv, për shkak të Covid-19. Sipas QSUT-së, personi me iniciale R.L., është pranuar në spital ditën e djeshme në gjendje të rëndë shëndetësore dhe ka marrë menjëherë shërbimin e nevojshëm …

Read More »

Biden uron Osmanin për ditën e pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka dërguar një telegram urimi ushtrueses së detyrës së presidentes Vjosa Osmani me rastin e 13-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. “Lidhjet mes dy popujve tanë mbetet të forta, bazuar në përkushtimin e përbashkët për vijimin e zhvillimit të Kosvës si …

Read More »

Mohoi përfshirjen në përgjimet e Ndranghetës, Besnik Halili i “GTS”-së fitoi 6 tendera në shkurt

Ditën e djeshme “Open Data” raportoi se Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” dhe Spitali i Lushnjës kishin realizuar dy tendera për blerjen e oksigjenit duke kontraktuar të njëjtën kompani pa garë dhe me shumën më të lartë (lexo këtu). Por duket se kompania GTS SHPK nuk ka fituar vetëm këto …

Read More »