Kryesore

Vdes bosi i Camorra-s, Roberto Saviano: Ishte më i fuqishëm se një kryeministër

Ka ndërruar jetë në burg në moshën 79-vjeçare, bosi i Camorra-s, Raffaele Cutolo. Ai ishte një prej themeluesve të Nuova Camorra Organizzata, një degë “e reformuar” e organizatës mëmë. Cutolo mbahej në burgun e Parmës, në repartin mjekësor. Që prej verës së kaluar gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar, raportojnë …

Read More »

Rama: Meta, shpërdorues detyre! Katastrofa e pret LSI-në më 25 prill

Kryeministri Edi Rama akuzon Presidentin Ilir Meta për shpërdorim detyre duke u angazhuar në fushatën elektorale për Lëvizjen Socialiste për Integrim. “Presidenti ka kohë që s’është më President. Është shpërdorues i funksionit të Presidentit në favor të ndërmarrjes që administrohet formalisht nga e shoqja dhe e mirëkuptoj se vjen në …

Read More »

1 mld euro për ilaçin që nuk lufton Covid, KE në shënjestrën e kritikave

Komisioni Europian negocioi dhe në fund arriti marrëveshjen për blerjen e gjysmëmilioni doza remdesivir nga kompania Gilead me një vlerë totale prej rreth 1 miliardë euro. Por, fill pas kontratës së nënshkruar nga Komisioni në emër të Bashkimit Europian, Norvegjisë, Islandës dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor kandidate për anëtarësim, …

Read More »

Mjeku Edvin Prifti: Kërkoj heqjen e arrestit me burg! Lekët janë kursime familjare

Zbardhet kërkesa në Gjykatën e Apelit e mjekut Edvin Prifti për heqjen e masës së sigurisë “arrest me burg”. Kardiologu Edvin Prifti ka kërkuar lehtësim mase në “detyrim paraqitje”. Ndërkaq ka kërkuar që t’i kthehen lekët e sekuestruara pasi sipas tij janë kursime familjare. Mjeku Edvin Prifti u la pak …

Read More »

Kryeministër nga partia e parë apo koalicioni fitues? Skenari i Metës pas 25 Prillit dhe dy planet e PS

Vetëm do muaj më parë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi lëshoi ngacmimin e parë politik se pas zgjedhjeve, Presidenti mund të dekretonte jo kryeministrin e partisë së parë në zgjedhje, por koalicionit fitues që siguronte shumicën në Kuvend. Ky debat është risjellë rëndshëm në diskutimin politik nga opozita. Fillimisht Kryemadhi …

Read More »

Avokatët e Thaçit dhe Veselit akuzojnë prokurorinë se po pengon mbrojtjen

Seanca e radhës në Hagë ndaj tre ish-drejtuesve të lartë të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, është shoqëruar me akuza në drejtim të prokurorisë për mënyrën se si ajo po nxjerr materialet dhe po trajton provat. Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson, ka akuzuar Dhomat Speciale në …

Read More »

KAS vlerëson se Veliaj raportoi sipas ligjit dhe nuk shpërndau certifikata

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ ka hequr gjobën ndaj kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj lidhur me shkeljet e pretenduara të Kodit Zgjedhor. KAS vlerësoi se Veliaj nuk është personi përgjegjës mbi raportimin e aktivitetit për të cilin ai u akuzua se ka shkelur rregullat zgjedhore. Veliaj …

Read More »