Kryesore

Dhënia e laboratorëve me koncesion frenon betejën e Shqipërisë ndaj COVID-19

Mjeku dhe akademiku Genc Sulçebe është themeluesi i Imunologjisë në Shqipëri dhe përgjatë 10 muajve të pandemisë, ai ka shërbyer si burim i rëndësishëm informacioni dhe reference në përballjen me virusin vdekjeprurës Sars-Cov-2. Por përtej këshillave për pandeminë, Sulçebe është përfshirë muajin e fundit në një betejë brenda Qendrës Spitalore …

Read More »

SPAK dërgon për gjykim 4 persona të akuzuar për trafik kokaine dhe heroine

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK njoftoi të premten përfundimin e hetimeve dhe paraqitjen e kërkesës për gjykim për dy çështje me katër të pandehur për trafik droge të kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Në njoftim thuhet se tre të pandehurit Gentian Malindi, …

Read More »

Kinezët duan të lënë aeroportin e Rinasit, “Kastrati” në bisedime për të blerë 100% të aksioneve

Kompania kineze “Real Fortress Private Limited” që zotëron 100% të aksioneve në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës “Nënë Tereza” do ti shesë ato. Burime të gazetës “Si”, të konfirmuara edhe nga Ministria e Energjetikës dhe Infrastrukturës bëjnë me dije se grupi kinez është në tratativa me grupin shqiptar “Kastrati” i cili …

Read More »

Skandali, gjyqtari Selita dhe bashkëshortja tatimore manovra me 400 milionë USD borxhe të Armo-s

Kastriot Selita, mbetet gjyqtari që ka kaluar në mënyrë tepër të errët fazën e parë të Vetingut. Përfaqësuesit ndërkombëtar të monitorimit janë skandalizuar sesi trupa e shkallës së parë ka miratuar kalimin e Selitës, dhe për këtë kanë bërë apelimin. Por çfarë e pret Selitën në KPA? Trupa gjykuese e …

Read More »

Presidenti Meta paralajmëron manifestimin e fundit: Do t’i japë fund regjimit

Presidenti Ilir Meta iu është përgjigjur edhe akuzave se ka nxitur organizimin e protestave pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv policie. “Nuk merrem me inskenime të tilla. Qytetarët e Shqipërisë e dinë shumë mirë që nuk kanë në krye të Shtetit një President tinëzar dhe as palaço. …

Read More »

Industria nxjerrëse dhe përpunuese po rikuperon goditjen nga pandemia

Industria nxjerrëse dhe përpunuese e cila u godit më shumë prej pandemisë COVID-19, kur për shkak të karantinës së pranverës kërkesa për karburant ra në mënyrë drastike, ka shfaqur shenja përmirësimi në krahasim me tremujorin e dytë të vitit ku ishte në nivelet e 2016-ës. Por kjo industri mbetet ende …

Read More »

Shumica dërrmuese e shqiptarëve, të pakënaqur nga qeveria dhe opozita

Nga Gjergj Erebara Angazhimi i qytetarëve në skenën politike të vendit dhe besimi te institucionet politike duket se ka shënuar një rënie dramatike gjatë katër viteve të fundit, ku humbja e besimit te qeveria nuk ka sjellë ndonjë përmirësim te besimi për opozitën ndërsa gjithnjë e më pak qytetarë shohin …

Read More »

Këshilli i Europës dënon përdorimin ‘joproporcional’ të forcës nga policia gjatë protestave

Nëpërmjet një deklarate për shtyp, Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Europës, theksoi se autoritet shqiptare duhet të tregojnë vetëpërmbajtje në mënyrën se si policia reagon gjatë demonstratave dhe i bën thirrje që të ndërmarrin një hetim të thelluar dhe të pavarur mbi akuzat për përdorimin e …

Read More »