Kryesore

100 projektet që thithën fondet e buxhetit më 2020-ën, nga rindërtimi, rrugët te koncesionet

Qeveria ka kryer shpenzimet kapitale faktike prej 91,2 miliardë lekëve më 2020, niveli më i lartë që nga viti 2009, vit në të cilin ishte kulmi i investimeve në rrugën e Kombit. Sipas të dhënave nga Ministria e Financave shuma prej rreth 738 milionë eurosh shkoi për financimin e 1855 …

Read More »

Situata kritike nga Covid-19, Tomini: Jemi në transmetim komunitar, karantina guri i fundit

Shqipëria po përballet me situatën më të vështirë nga pandemia që prej fillimit të saj. Koronavirusi dhe mutacionet e tij ende të pakonfirmuar kanë kaluar në transmetim komunitar. Mbi 1 mijë persona konfirmohen të infektuar në ditë, me dhjetëra të prekur të tjerë që nuk hyjnë në sistemin publik, po …

Read More »

Përgatitja për zgjedhjet, Yuri Kim takon Celibashin

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim zhvilloi një takim për rreth një orë me kryekomisionerin e zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi. Diskutimet mes tyre kishin fokus përgatitjen e zgjedhjeve përfshi këtu edhe identifikimin elektronik të zgjedhësve. Ndërkohë, prej kohësh ambasadorja Yuri Kim ka përcjellë mesazhe të qarta që partitë të filtrojnë …

Read More »

Zgjedhjet / Mjekë shqiptarë brenda e jashtë vendit, letër politikës për mbrojtjen nga Covid

Mjekë shqiptarë brenda dhe jashtë vendit me anë të një letre drejtuar politikës dhe KQZ-së në vendin tonë kanë bërë thirrje me disa kërkesa për zbatimin e masave anti-Covid me rastin e afrimit të zgjedhjeve të 25 prillit. Me afrimin e zgjedhjeve dhe përfshirjen në fushatë dhe votime, grupi i …

Read More »

Apeli liron infermieren dhe sanitaren e “Shefqet Ndroqit”. Në burg 2 të tjera

Gjykata e Apelit ka liruar infermieren Sidorela Cela dhe sanitaren Rukie Hoxhaj në spitalin Covid 2, të arrestuara për “Shpërdorim detyre” dhe “Mashtrim” të pacientëve të shtruar me Covid në këtë spital. Sipas hetimeve të prokurorisë, si dhe zbardhjes së tabulateve telefonike, të dyja akuzoheshin se kishin biseduar shpeshherë me …

Read More »

Brenda kartelit të parë shqiptar të trafikimit ndërkombëtar të kokainës

Në orët e para të mëngjesit të 15 shtatorit, qindra oficerë policie – përfshirë skuadra të forcave të ndërhyrjes së shpejtë, me asistencën e Europol dhe Eurojust, zhvilluan bastisje të koordinuara në 10 vende të ndryshme në Europë dhe në Lindjen e Mesme, duke arrestuar 20 të dyshuar, pjesë e …

Read More »

KPA përfundon hetimet për ish gjyqtarin e Apelit, Alaudin Malaj

Kolegji i Posaçëm i Apelimit përfundoi hetimin për ish gjyqtarin e Apelit, Alaudin Malaj të mërkurën. Gjatë seancës, Malaj kërkoi që KPA të dërgonte në Gjykatën Kushtetuese ligjin e rivlerësimit, kërkesë, e cila u hodh poshtë nga KPA. Seanca për pretendimet përfundimtare do të jetë në 23 shkurt ora 9:00. …

Read More »