Kryesore

Edhe katër raste të reja me koronavirus. MSH sqaron: Tre prej rasteve në familjen e dy të prekurve më herët

Sot 4 raste të reja me COVID-19; 3 prej tyre në familjen e 2 rasteve të djeshme. Gjatë ditës së sotme janë testuar edhe 14 raste të dyshuara për COVID-19, tetë prej të cilëve persona të kontaktit të ngushtë me dy rastet e konfirmuara me koronavirusin e ri në vendin …

Read More »

“Po shtohen shumë të prekurit dhe viktimat”, masa e fundit e Contes: E gjithë Italia, zonë e kuqe

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, ka vendosur që e gjithë Italia të konsiderohet zonë e kuqe, duke marrë shkas nga numri gjithmonë e më i madh i të prekurve nga koronavirusi dhe viktimave që ka shkaktuar ai. “Nuk do të ketë zonë të kuqe. Masat shtrënguese do të zgjerohen në …

Read More »

Covid-19/ Modeli që ndoqi Kina dhe funksionoi, vetëm 36 raste në Wuhan

A mund të merret Kina si një model për t’iu përgjigjur epidemisë? Në dhjetor, autoritetet e nënvlerësuan, pastaj u censuruan. Mbetet fakt që, që prej 23 janarit, Kina ka eksperimentuar një karantinë me përmasa të pashembullta. Pekini ka ndaluar ekonominë dhe aktivitetet shoqërore në të gjithë vendin. Që nga dita …

Read More »

Vendimi: Kavalishenca në Durrës, karantinë për të prekurit nga koronavirusi

Kavalishenca e Ushtrisë Shqiptare në Plepa të Durrësit do të kthehet në karantinë për të prekurit nga koronavirusi. Ky ka qenë një nga vendimet e firmosura në mbledhjen e sotme të qeverisë për përforcimin e masave kundër shpërndarjes së koronavirusit në vendin tonë. Sipas VKM thuhet se Ministria e Mbrojtjes …

Read More »

Bashkia Tiranë: Varrimet të bëhen pa njerëz, të mos jepet dora në funerale

Bashkia e Tiranës i kërkon qytetarëve që të shmangin grumbullimin e njerëzve në funerale dhe të mos kryhet më rituali i dhënies së dorës në respekt të familjarëve të të ndjerëve. Pohimin e bëri sot kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në mbledhjen e Këshillit Bashkiak. Ai u bëri …

Read More »