Kryesore

INSTAT: Nga Shqipëria janë larguar 600 mijë persona që nga 2011-ta

Disa anketa dhe metodologji të zhvilluara nga INSTAT dhe organizata të ndryshme joqeveritare tregojnë për një përkeqësim të fenomenit të emigracionit në dekadën e tretë që nga rënia e regjimit komunist. Një prej tyre, që mat emigracionin dhe diasporën, tregon se nga viti 2011 deri më 2020, janë larguar nga …

Read More »

Greqia shton kufizimet në tre rajonet me infektimet më të shumta

Qeveria greke ka vendosur ndalimin e qarkullimit pas orës 18:00 në fundjavë, në tre rajonet kryesore, pas rritjes së numrit të të infektuarve të rinj. Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias njoftoi të dielën se zonat e prekura nga kufizimet janë Selaniku, Atika dhe gadishulli i Halkidhiqisë. Në fundjave …

Read More »

Sekuestrohen pronat e klanit të “Ndrangheta-s” në Itali, në Tiranë hetohet për pastrimin e parave në ndërtim

Gjykata e Katanzaros në Itali ka sekuestruar një sërë pronash të klanit mafioz “Ndrangheta”, për të cilën ka nisur një hetim nga SPAK edhe në Shqipëri. Prokuroria e Posaçme ka në duar tashmë të gjithë fashikujt e hetimit disa-vjeçar, përgjimet e të cilit trazuan politikën në Shqipëri. Hetimet e prokurorisë …

Read More »

Kim: Sundimi i ligjit dhe gjykatat e pastra sjellin më shumë investime në Shqipëri

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim deklaroi se Shqipëria ka potencial për të tërhequr investime të huaja. Përmes një postimi në Twitter, Kim shpërndau artikullin ‘Skavica dhe gazi në Vlorë, planet për investimet e mëdha amerikane në Shqipëri’, ku theksoi se sundimi i ligjit dhe sistemi gjyqësor i fortë do të …

Read More »

Si mund të “stërviten” njerëzit për të fituar nuhatjen e humbur nga Covid-19

Lidhja midis Covid dhe shqetësimit të nuhatjes dhe shijes u bë e dukshme në mars të 2020 ndërsa pandemia përfshiu globin. Humbja e nuhatjes ka marrë pak vëmendje në fushën e mjekësisë dhe kështu ka pasur mungesë të provave klinike për trajtimet. Një projekt nga “Fifth sense” një organizatë që …

Read More »

MSH: 1130 raste të reja dhe 13 humbje jete, 24 orët e fundit

Situata në vend nga Covid-19 është përkeqësuar ndjeshëm. Në 24 orët e fundit është rritur numri i testimeve, duke reflektuar edhe një rritje të numrit të infektimeve. Janë kryer 4539 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1130 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 535 raste në Tiranë, …

Read More »

Kryemadhi: PD e LSI me lista të veçanta për të maksimizuar votën

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi deklaroi të enjten se vendimi i partive opozitare për të dalë në lista të veçanta kandidatësh në zgjedhje, është taktikë për të maksimizuar votën. Në një intervistë për gazetaren Eni Vasili, Kryemadhi deklaroi se LSI synon të tërheqë dhe votën e socialistëve të zhgënjyer me …

Read More »