Kryesore

Arrestohet ish-drejtori i Kadastrës në Vlorë, i sekuestrohen 60 mijë euro

Ish-drejtori i Kadastrës së Vlorës, Klodian Troci është arrestuar nga policia pasi dyshohet për shpërdorim detyre. Trocit gjatë kontrollit në banesë nga shërbimi i policisë gjyqësore i janë gjetur 60 mijë euro. Bashkë me paratë i janë sekuestruar dhe disa prova të tjera materiale. Ndaj Trocit është caktuar masë sigurie …

Read More »

Berisha ‘non grata’, Kim: Nuk negociohet, faktet janë të pamohueshme

Ambasadorja amerikane të Tiranë Yuri Kim ka publikuar sot memorandumin kundër korrupsionit duke dhënë sërish një mesazh të fortë për ata që janë të përfshirë. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Kim deklaron se përcaktimi 7031 C nuk i nënshtrohet negocimit dhe se pavarësisht pretendimeve faktet janë të …

Read More »

Falsifikuan dokumentet, 3 të arrestuar, mes tyre drejtori i Zyrës së Tokës në Qarkun Vlorë

Policia e Vlorës ka vënë në pranga dy funksionarë publik të akuzuar për falsifikim të dokumenteve. Bëhet fjalë për drejtorin e Drejtorisë së Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës pranë Këshillit të Qarkut Vlorë, Bardhyl Gjika, specialistin e kësaj drejtorie Kreshnik Mino dhe shtetasin Spiro Duni. Forcat e rendit, pas një …

Read More »

Urdhri i parë i Gledis Nanos për drejtuesit e qarqeve: Paguani policët për punën jashtë orarit, lekët të merren nga paratë e konfiskuara nga krimi

Drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka marrë vendimin e parë që pas emërimit në detyrën e re. Ai ka urdhëruar 12 drejtorët e Policisë në qarqe që tú japin efektivëve të policisë detyrimet e prapambetura për punën jashtë orarit. Nanao ka kërkuar drejtorëve që të përllogarisin …

Read More »

Komisioni për inceneratorët hiqet nga votimi me dakordësi mes PS dhe PD

Opozita dhe mazhoranca ranë dakord të enjten që të heqin nga rendi i ditës dhe nga votimi projektvendimin për ngritjen e komisionit hetimor parlamentar për të kontrolluar ligjshmërinë e inceneratorëve – një nga tre komisionet e kërkuara nga Partia Demokratike. Edhe pse ishte miratuar në Konferencën e Kryetarëve të martën, …

Read More »

Miratohet Komisioni Hetimor për zgjedhjet, Kuvendi rrëzon kërkesën e opozitës për çështjen Becchetti

Pas disa orësh diskutime, Kuvendi ka miratuar një nga kërkesat e opozitës për të ngritur një komision hetimor për të hetuar zgjedhjet e 25 prillit. Ashtu siç u paralajmëruar dhe më herët nga kryeministri Rama, Kuvendi votoi kundër ngritjes së Komisionit Hetimor për çështjen Becchetti. Mazhoranca pretendon se çështja Becchetti …

Read More »

Shkelje ligjore dhe kapacitete të pamjaftueshme, KLSH publikon raport për menaxhimin e pandemisë

Kontrolli i Lartë i Shtetit publikoi të enjten raportin përfundimtar mbi menaxhimin e situatës epidemiologjike nga COVID-19 në Shqipëri. KLSH kritikon institucionet përgjegjëse për menaxhimin e pandemisë për problematika të theksuara, që nisin nga mungesa e kapaciteteve spitalore, fonde financiare të pamjaftueshme, mangësi në stokun e materialeve të mbrojtjes personale …

Read More »

“Paratë e KESH e OSHE u përdorën për zgjedhje”, Basha: PD do të depozitojë nesër në SPAK kallëzim penal për energjinë

Nga foltorja e Kuvendit, kreu demokrat Lulzim Basha njoftoi se Partia Demokratike do të depozitojë nesër në SPAK një kallëzim penal energjinë. Sipas tij duhet hetuar menjëherë korrupsioni dhe keqmenaxhimi i energjisë. “Ne do të depozitojmë nesër kallëzimin penal për t’ia vënë para fytyrës ato që sot duhet të ishin …

Read More »

Premtimi i Ramës në Parlament: Do çojmë satelitë në orbitë, ‘Albania 1’ e ‘Albania 2’

Kryeministri Rama tha sot se Shqipëria do dërgojë dy satelitë në orbitë. Teksa ironizoi kreu e PD-së Basha, ai tha në Parlament se përveë dronëve, vendi do ketë dy satelitë në orbitë që do shërbejnë për të kontrolluar territorin, krimet e trafiqet e paligjshme. “Thatë do blemë dronë. Do çojmë …

Read More »