Extra

Pas lojërave online, Kina bllokon edhe TikTok për të miturit

Adoleshentët kinezë, pas videolojërave, mund t’i thonë lamtumirë edhe pjesë të rrjeteve sociale. ByteDance, shoqëria krijuese e platformës së suksesshme TikTok, ka deklaruar se të rinjtë nën 14-vjeç nuk do të kenë më mundësi të hyjnë më në versionin kinez të aplikacionit, i quajtur Douyin, që në vendin aziatik ka …

Read More »

Gratë preferojnë të lindin pas të 30-tave, përkeqësohet treguesi i ripërtëritjes së brezave

Synimet për zhvillim individual dhe për karrierë po shtyjnë moshën e mëmësisë për gratë. Teksa numri i lindjeve po bie me shpejtësi, gratë preferojnë të lindin pas të 30-tave. Sipas të dhënave të INSTAT në vitin 2020 vihet re një rritje e numrit të lindjeve në grup-moshat 30-34 vjeç, 35-39 …

Read More »

Meshkujt që shohin shpesh porno kanë më shumë gjasa të kenë probleme me ereksionin – Studimi

Studiuesit kanë zbuluar një lidhje midis shikimit të pornografisë dhe problemeve erektile te meshkujt, me një studim të ri që tregon se burrat që kalojnë më shumë kohë duke parë përmbajtje seksuale kanë më shumë probleme me ereksionin kur bëjnë seks me një partnere. Gjetjet u prezantuan në Shoqatën Evropiane …

Read More »

“Twitter” pezullon kongresisten republikane pas postimeve të saj kundër vaksinave

“Twitter”-i ka pezulluar përkohësisht ligjvënësen republikane Marjorie Taylor Greene, për postimin e informacioneve të rreme në lidhje me koronavirusin. Gjiganti i mediave sociale tha se llogaria e republikanes do të ishte në “modalitetin vetëm për lexim” për 12 orë, duke e penguar atë të bëjë postime. Znj. Greene, një kongresiste …

Read More »

Ligji në Norvegji, të detyruar të tregoni nëse përdorni photoshop në fotografi

Në “epokën kardashian” ku mania për perfeksion është rritur ndjeshëm, në pamundësi për të pasur ato që konsiderohen format ideale, shumë persona gjejnë shpëtim tek “magjia” e photoshopit. Por tani, Norvegjia ka votuar një ligj, i cili do të detyrojë “influencer”-at që të zbulojnë kur kanë edituar apo shtuar filtra …

Read More »

WhatsApp do të lejojë përdoruesit të dërgojnë mesazhe edhe nëse s’e kanë telefonin

WhatsApp po teston një veçori të re që do t’i lejojë njerëzit të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre. Deri tani, kompania ka mundësuar lidhjen me pajisje të tjera vetëm nëpërmjet telefonit. Nëse më përpara celulari nuk duhej të fikej, tashmë aplikacioni do të funksionojë në desktop dhe internet …

Read More »

Fëmijët nga 12 vjeç duhet të vaksinohen urgjent që të shmangin variantin Delta

Ekspertët britanikë këshillojnë që fëmijët mbi moshën 12 vjeç duhet të vaksinohen sa më parë të jetë e mundur, në mënyrë që të arrihet imuniteti i tufës për të shmangur rastet e rënda për variantin Delta. Izraeli, Franca dhe SHBA kanë filluar tashmë përdorimin e vaksinës Pfizer në grup moshën …

Read More »

Skandal në qeverinë angleze, Ministri i Shëndetësisë kapet mat duke puthur ndihmësen (FOTO)

Ministri i Shëndetësisë në Angli, Matt Hancock u kap mat duke puthur ndihmësen e tij. Sipas Daily Mail, tani posti i tij është në rrezik, pasi akuzohet për një aferë brenda ambienteve të punës. Kamerat e sigurisë kanë fiksuar momentin kur ai shkëmben puthje të nxehta në korridorin e zyrës …

Read More »