Bota

Presidenti i Çekisë përfundon në terapi intensive pas zgjedhjeve parlamentare

Menjëherë pas takimit të mbajtur me kryeministrin në detyrë Andrej Babis, pas zgjedhjeve të së shtunës, të cilat nxorën fituese koalicionin opozitar, Presidenti i Çekisë, Milosh Zeman, është dërguar me ambulancë në spitalin ushtarak të Pragës ku ka përfunduar në terapi intensive. Në një deklaratë të shkurtër për mediat, mjeku …

Read More »

“Pandora Papers”, shqetësim për kryeministrin çek Andrej Babis në prag zgjedhjeve

Kryeministri çek Andrej Babis shkon në zgjedhjet parlamentare këtë javë, i goditur nga një skandal tjetër që e lidh atë dhe qindra të pasur të tjerë me llogaritë në parajsat fiskale jashtë vendit. Gjetjet e Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve Hulumtues të quajtur “Dokumentet Pandora” hedhin dritë mbi mënyrën se si …

Read More »

Ekspertët: Nëse nuk vaksinohet e gjithë popullata e botës, do të përballemi me variante të reja këtë dimër

Covid-19 po vijon ende të shkaktojë viktima në të gjithë botën dhe sipas ekspertëve të vaksinave shkak për këtë është se vendet e varfra ende nuk kanë askes për vaksina. “Vaksinat nuk kanë arritur edhe në vendet e varfra dhe kjo rrezikon më shumë vdekje se sa shfaqja e varianteve …

Read More »

Financial Times: Kina ka apartamente boshe për të strehuar më shumë se 90 milionë njerëz (video-fotot)

Për ta krahasuar më mirë këtë, secila nga vendet e grupit G7 si Franca, Gjermania, Italia, Britania apo Kanadaja — mund të sistemojë të gjithë popullatën e saj në apartamentet boshe të Kinës, madje edhe teteprojnë. Për ta krahasuar më mirë këtë, secila nga vendet e grupit G7 si Franca, …

Read More »

Zuckerberg reagon ndaj akuzave të ish-punonjëses së Facebook

Mark Zuckerberg iu përgjigj ish-punonjëses së Facebook, e cila dëshmoi se CEO i Facebook nuk mban përgjegjësi dhe se kompania fiton duke rrezikuar privatësinë e njerëzve. Zuckerberg tha se kompania që ai themeloi kujdeset “thellësisht për çështje si siguria, mirëqenia dhe shëndeti mendor”. Përgjigjja erdhi menjëherë pas deklaratave të ish-punonjëses …

Read More »