Bota

“Fortesa” financiare ruse s’mund t’i përballojë sanksionet në afatgjatë

Rusia ka shpenzuar shtatë vitet e fundit duke krijuar mbrojtje të jashtëzakonshme financiare, megjithatë në planin afatgjatë, ekonomia e saj nuk ka gjasa t’i rezistojë sulmit të sanksioneve të koordinuara nga Perëndimi. Europa dhe Shtetet e Bashkuara po rëndojnë reprezalje pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi tanke në Ukrainë, duke shtuar …

Read More »

Putin thirrje ushtrisë ukrainase: Merrni pushtetin dhe largoni Zelenskyn

“Ndoshta hera e fundit që më shihni të gjallë”. Kështu u shpreh Presidenti i Ukrainës Zelensky gjatë konferencës me liderët e BE-së, të cilët sot i kritikoi ashpër për mungesën e reagimit kundër Rusisë. Ndërkohë që Vladimir Putin i bëri thirrje ushtrisë ukrainase të marrë pushtetin në Kiev dhe të …

Read More »

Forcat ruse godasin Kievin në ditën e dytë të sulmit në Ukrainë

Shpërthime u dëgjuan mbi kryeqytetin ukrainas herët të premten, në ditën e dytë të sulmit në shkallë të gjerë të Rusisë në Ukrainë. New York Times raportoi se kishte “vërtetuar” video të shpërthimeve që “duket se tregonte të paktën dy raketa tokë-ajër që u hodhën pranë Kievit përpara shpërthimit”. Sirenat …

Read More »

Presidenti ukrainas, thirrje për masa më të ashpra ndaj Moskës

Raketat goditën kryeqytetin Kiev të premten ndërsa forcat ruse vazhduan të avancojnë. Ndërkohë autoritetet ukrainase thanë se po përgatiteshin për një sulm që synonte përmbysjen e qeverisë. Sirenat që sinjalizonin sulme ajrore ushtuan në Kiev, një qytet me tre milionë banorë. Disa nga banorët u strehuan në stacione metroje, një …

Read More »

Serbia nuk u bashkohet sanksioneve kundër Rusisë – mbështet tërësinë tokësore të Ukrainës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të premten mbrëma se Serbia nuk do t’u bashkohet sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë, por në të njëjtën kohë mbështet tërësinë tokësore të Ukrainës. Serbia është vendi i fundit në Ballkan që është shprehur rreth situatës në Ukrainë dhe të premten ritheksoi se “është në …

Read More »

Stoltenberg: Rusia i ka dhënë fund paqes në Europë, synimet e Kremlinit nuk mbarojnë me Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO Jens Stoltenberg, pas samitit të Aleancës doli në një konferencë për shtyp mbi situatën ne Ukrainë, ku tonet ishin të prera dhe dramatike. “Kjo krizë na përfshin të gjithëve. Rusia ka dhënë përfundim paqes në Europë. Ukrainasit po luftojnë për lirinë për shkak të një …

Read More »

Flamuri nazist në ceremoninë funerale në kishë, reagojnë katolikët dhe hebrenjtë

Drejtues të Kishës Katolike dhe të komunitetit hebre dënuan episodin e shëmtuar kur në varrimin e një ekstremisti të djathtë u vendos mbi arkivolin e tij flamuri nazist me kryqin e thyer, ndërsa të pranishmit përdorën përshëndetje naziste në ceremoni. Arkidioqeza e Romës tha në një deklaratë se priftërinjtë në …

Read More »

Reforma elektorale në SHBA, Biden kërkon ndryshim historik të rregullave të Senatit

Presidenti amerikan Joe Biden bëri thirrje për ndryshim historik në rregullat e Senatit, teksa kërkon të reformojë ligjet elektorale në vend. Në një fjalim të pasionuar në shtetin jugor të Georgia, pranë varrit të Martin Luther King, ai tha se mbështeste ndryshimet që do të lejonin miratimin e propozimit për …

Read More »

“Nuk do vaksinë? Atëherë paguaj taksë”. Vendi që ndëshkon të pavaksinuarit

Nuk do vaksinë? Atëherë paguaj taksë… Rajoni  i dytë më i populluar në Kanada, Kebeku, po planifikon të detyrojë të gjithë të rriturit që refuzojnë të marrin vaksinën kundër koronavirusit, të paguajnë një kontribut shëndetësor. Lëvizja pritet të nxisë debate të ashpra në vend, lidhur me liritë individuale dhe përgjegjësinë …

Read More »