Aktualitet

ISHP këshillon vaksinim për linë e majmunit për personelin mjekësor dhe kontaktet e afërta

Këtë mëngjes është mbledhur Komiteti Kombëtar Teknik- Këshillues i Imunizimit në ISHP, për masat paraprake për virusin e lisë së majmunit. Gjatë diskutimit komiteti ka rekomanduar vaksinën e lisë për kontaktet e afërt dhe personelin shëndetësor. “Një vaksinë, e cila ka një efikasitet, rreth 85% për sa i përket mbrojtjes …

Read More »

‘Rigjenerimi urban’ i sheshit të Flamurit dëmtoi trashëgiminë historike të Vlorës

Më 4 janar 2021, kryeministri Edi Rama, deputeti Damian Gjiknuri dhe kryebashkiaku Dritan Leli çanë përmes pengesave të ngritura në Sheshin e Flamurit në qytetin e Vlorës dhe vizatuan me dorë se si do ta ndryshonin atë. Një video e publikuar në faqen e kryeministrit në Facebook tregon fillimisht kryebashkiakun …

Read More »

Gratë në median shqiptare: Nga riviktimizimi tek stigmatizimi si imorale

Në tetor 2017, një vajzë 15-vjeçare në një fshat të izoluar në Shqipërinë juglindore raportoi në polici se ishte përdhunuar në mënyrë të përsëritur nga fqinji i saj, një burrë rreth të pesëdhjetave. Pas arrestimit të autorit, policia publikoi një deklarat për shtyp. Menjëherë pas publikimit të deklaratës në shtëpinë …

Read More »

Zbulohet rrjeta kriminale e FOREX/ ‘Mafia italiane’ dhe BOSS-ët e tij shqiptarë qarkullojnë dhjetra MLN € çdo vit

Në artikujt tanë të fundit, JOQ Albania ka ndërmarrë denoncime serioze, faktike kundrejt aktivitetit kriminal të FOREX që ka lulëzuar në Shqipëri në mënyrë të kamufluar, duke e kthyer vendin tonë në një parajsë fiskale për të huajt që ushtrojnë këtë lloj biznesi. Pak javë më parë, JOQ i kushtoi …

Read More »

Argumentimi qesharak i gjyqtarit Erjon Bani, ish-ministri Koka u la në burg për t’i “rregulluar imazhin drejtësisë”(!)

Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi sërish të rrëzojë kërkesën e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka. Kjo është hera e tretë që Koka kërkonte një masë më të lehtë sigurie se ajo e arrestit me burg. Vendimi është marrë nga gjyqtari Erjon Bani, pas këshillimit në …

Read More »

Ballkani i Hapur? Rama: Do të presim e shohim reagimin e Serbisë

Shqipëria nuk ka pse të ndjehet e rrezikuar nga agresoni rus në Ukrainë, ndërsa vendi, sipas Kryeministrit Edi Rama ka mbrojtjen më të mirë dhe më të sofistikuar teknologjiksht në botë. Rama përmendi këtu faktin që SHBA ka zyrën e forcave operacionale speciale ushtarake në Shqipëri, bazën e NATO-s në …

Read More »

PPP-të në Shëndetësi: Shqiptarët paguajnë miliona euro për shërbime të pakryera

Në javën e tretë të janarit, qeveria e qendrës së majtë të kryeministrit Edi Rama nisi zbatimin e nismës së Këshillimit Kombëtar, e cila synon të mbledhë opinionin e qytetarëve mbi politika të ndryshme publike. Megjithatë, kjo nismë nuk do të përfshijë kontratat koncesionare dhe ato të Partneritetit Publik Privat, …

Read More »