Zhduket doktori që trajtoi opozitarin rus, Alexey Navalny

Një nga doktorët që u kujdes për opozitarin rus, Alexei Navalny, kur u dyshua se ishte helmuar me Novichok, është zhdukur.

49-vjeçari Alexander Murakhovsky nuk është parë më që nga dita e premte, pasi shkoi në një pyll në Omsk për gjueti.

Garda Kombëtare ruse, policia dhe stafi i emergjencave civile kanë nisur kërkimet për gjetjen e tij.

Në shkurt, një doktor tjetër që mjekoi aktivistin vdiq në rrethana të çuditshme, ndërkohë që një muaj më pas, një atak në zemër i mori jetën një tjetër doktori të Navalnyt.

Alexey Navalny u sëmur gjatë një udhëtimi nga Tomsku në Moskë, me dyshimet se ishte helmuar me novichok.

Check Also

Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e …

“Pfizer” konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksinat kundër Covidit

Gjiganti farmaceutik Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen e arritur me Qeverinë e Kosovës për furnizim me …

“I çuditshmi” Joe Biden, i thotë të miturës: Ngjan si 19 vjeçare

E gjitha ndodhi gjatë një fjalimi që Kreu i Shtëpisë së Bardhë bëri në bazën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *