Sulmet kibernetike në SHBA, ekspertët e teknologjisë: Kemi prova për përfshirjen e Rusisë

Disa muaj pas sulmeve kibernetike, drejtuesit e kompanive teknologjike në SHBA shprehen se këto sulme janë të sofistikuara dhe se pas tyre mund të qëndrojë vetëm një tjetër. Sipas tyre, provat tregojnë se bëhet fjalë për Rusinë.

Seanca dëgjimore përpara Komitetit të Inteligjencës së Senatit ishte e para për të ekzaminuar sulmin, i cili është zbuluar nga kompania private e sigurisë FireEye, në muajin dhjetor.

Ekspertët e teknologjisë shprehen thonë se provat tregojnë për ndërhyrjen ruse dhe përshkruan saktësinë, ambicien dhe qëllimin e sulmit.

“Kemi pyetur veten se sa inxhinierë besojmë se kanë punuar në këtë përpjekje kolektive? Dhe, përgjigjja në të cilën kemi ardhur ishte… së paku 1,000 inxhinierë shumë të aftë”, tha presidenti i Microsoft-it, Brad Smith.

Ai tha se fushëveprimi real i ndërhyrjes është ende i panjohur, sepse shumicës së ‘viktimave’ nuk u kërkohet ligjërisht t’i zbulojnë sulmet, nëse ato nuk përfshijnë informacione të ndjeshme rreth individëve.

Check Also

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Rusisë e dëbon dhjetë diplomatë

Presidenti i SHBA-së Biden nënshkroi një dekret të enjten duke vendosur sanksione të reja ndaj …

Greqia merr dozat e para të vaksinës Johnson&Johnson

Greqia do të marrë dozat e para të vaksinës Johnson & Johnson të mërkurën dhe …

“Terrorizëm bërthamor” – Irani raporton për një sulm në impiantin e Natanz një ditë pasi filloi pasurimi i uraniumit

Impianti bërthamor i Natanz i Iranit u godit nga një sulm ‘terrorist’ të dielën, tha …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *