Spitalet e varfra në Jug të Italisë përgatiten për “cunamin”

Spitalet e varfra në rajonet qendrore dhe jugore të Italisë po kalojnë përgatisin vetën për “cunamin” që i pret, ndërkohë që numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus rritet çdo ditë.

Përhapja e pandemisë, e cila ka qenë e menjëhershme në Lazio, Campania dhe Puglia, besohet të jetë kryesisht rezultat i lëvizjes së mijëra njerëzve që ikën nga Lombardia në jug. I gjithë vendi fqinj u vendos nën karantinë më 9 mars dhe rregullat u forcuan më 11 mars, por përgjatë javëve të fundit shumë italianë u zhvidhosen në qytetet jugore.

“Duke parë situatën në Italinë qendrore dhe jugore, veçanërisht gjatë ditëve të fundit, presim një rritje serioze të rasteve” tha Giorgio Sestili, një fizikant që po mbledh studime nga mjekët italianë.

Guvernatorët e disa rajoneve jugore kanë kërkuar izolim total të qyteteve. Ushtarët do të patrullojnë rrugët në Siçili dhe Napoli për t’u siguruar që qytetarët të respektojnë rregullat e karantinës. Autoritetet siciliane kanë ndaluar të gjitha fluturimet, pasi 30,000 njerëz zbarkuan nga veriu në ishullin jugor.

Krahasuar me spitalet e Veriut të pasur, ekziston frika se spitalet në jug do ta kenë më të vështirë për të përballuar një përshkallëzim të rasteve. Sistemi shëndetësor në jug është dobësuar nga ulja e kostove dhe më shumë se 40 spitale janë mbyllur vitet e fundit.

Autoritetet në Campania kanë rihapur dy spitale midis Napolit dhe Salernos për të trajtuar pacientët me Covid-19, duke rritur  numrin e shtretërve.

“Por problemi është që Campania mund të bëhet një pikë referimi për rajone të tjera në jug që nuk kanë shumë hapësirë,” tha Dr Serena Masino, pedagoge në Universitetin e Westminster në Londër.

“Mjekët atje janë shumë të shqetësuar për mungesën e pajisjeve. Që nga e mërkura, ne ende kishim mjekë në spitalet kryesore në Napoli pa maska​. Një mjek kishte qenë duke përdorur të njëjtin për tre ditë. Shqetësimi tjetër janë mjekët e familjes që në Kalabri, javën e kaluar hynë me forcë në spital”, tha ajo.

Sipas të dhënave nga autoriteti i mbrojtjes civile në Itali, në Lazio ka 823 raste me Covid-19, krahasuar me 102 që ishin më 9 mars. Në Campania, rastet u rritën nga 120 të infektuar në 652 në 10 ditë, në Puglia nga 50 në 478, në Sicili nga 54 në 340, në Kalabri nga 11 në 169, dhe në rajonin qendror të Abruzzos nga 30 në 385.

Check Also

Zelenskij viziton Kharkivin dhe shkarkon shefin e sigurimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskij ka shkarkuar shefin e sigurimit në Kharkiv, pasi sipas tij “ai …

Arrestohet 10-vjeçari në Florida, kërcënoi se do të qëllonte me armë në shkollë

Një djalë 10-vjeçar u arrestua në Florida, pasi kërcënoi me të shtëna masive me mesazhe …

Mazhoranca drejt zgjedhjes së Presidentit që dëshiron

Kuvendi e quajti të hënën të ezauruar edhe raundin e tretë të votimit për president, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *