“Pfizer” konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksinat kundër Covidit

Gjiganti farmaceutik Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen e arritur me Qeverinë e Kosovës për furnizim me vaksina kundër COVID-19.

Konfirmimi është bërë këtë të shtunë për Radion Evropa e Lirë, megjithatë janë ofruar pak detaje mbi marrëveshjen.

“Marrëveshjet për dozat dhe kohën e dërgesave arrihen në pajtueshmëri me qeveritë, ashtu sikurse dhe Qeverinë e Kosovës dhe detajet janë konfidenciale.”- thuhet në përgjigjen për REL.

Kujtojmë se ditën e djeshme, kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha 1.2 milionë doza të vaksinave do të dërgohen në Kosovë deri në fund të vitit.

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia gjithashtu tha se Kosova pret që deri në fund të vitit të pranojë 1.213.290 doza të vaksinës së kompanisë Pfizer.

Check Also

Franca goditet nga vala e katërt e virusit, rriten me 150% të infektuarit

“Franca është goditur nga vala e katërt e infeksionit nga koronavirusi që këtë herë është …

Britania nuk njeh çertifikatën evropiane të vaksinimit

Britania hoqi të hënën masat e fundit antiCovid, në atë që u quajt “dita e …

Tragjedi në Gjermani, përmbytjet shkaktojnë mbi 80 viktima, 1300 të zhdukur

Është një tragjedi e rëndë. Mbi 80 persona kanë humbur jetën në përmbytjet e mëdha …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *