Një vit pandemi, miq dhe familjarë mund të përqafohen në Britaninë e Madhe, Johnson njofton lehtësimet

Miqtë dhe familjarët në Britaninë e Madhe mund të përqafohen për herë të parë pas një viti pandemie. Kryeministri Boris Johnson do të njoftojë sot lehtësimin e masave të koronavirusit, duke filluar nga 17 maji.

Pas fitores mahnitëse të zgjedhjeve lokale të laburistëve, ai do të njoftojë se suksesi i përhapjes së vaksinave lejon lehtësimin e mëtejshëm të bllokimit.

Pub-et, restorantet dhe kafenetë në të gjithë Anglinë do të mund të presin përsëri klientët brenda nga e hëna e 17 majit.

Hotelet, B&B, kinematë, teatrot dhe muzetë do të rihapen ndërsa kufijtë për ceremonitë mortore janë hequr

Boris Johnson do të paralajmërojë një kthim në liri sot, duke u zotuar se “Covid nuk do të na mposhtë”, raportojnë mediat britanike.

Ndërsa numri i përditshëm i vdekjeve nga Covid ra në vetëm dy me 1,770 infeksione të konfirmuara, kreu i grupit të vaksinave të Oksfordit parashikoi që britanikët së shpejti do të jetonin pa maska ​​dhe distancime shoqërore.

Check Also

Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e …

“Pfizer” konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksinat kundër Covidit

Gjiganti farmaceutik Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen e arritur me Qeverinë e Kosovës për furnizim me …

“I çuditshmi” Joe Biden, i thotë të miturës: Ngjan si 19 vjeçare

E gjitha ndodhi gjatë një fjalimi që Kreu i Shtëpisë së Bardhë bëri në bazën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *