Një emiratas në krye të Interpolit, por kush po tërbohet nga kjo?

Kandidimi i një zyrtari nga Emiratet e Bashkuara Arabe për president të Interpolit mund të rrezikojë angazhimin e organizatës ndërkombëtare të policisë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, paralajmëroi Human Rights Watch (HRW) dhe Qendra e Gjirit për të Drejtat e Njeriut (GCHR).

Ahmed al-Raisi ka qenë Kryeinspektor i Ministrisë së Brendshme të Emirateve të Bashkuara Arabe që nga prilli 2015, dhe është gjithashtu një anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Interpolit.

“Zgjedhja e Al-Raisi si president i Interpol do të sugjeronte që anëtarët e organizatës nuk kanë shqetësime në lidhje me persekutimin e kritikëve në Emiratet e Bashkuara Arabe,” tha Drejtori Ekzekutiv i GCHR Khalid Ibrahim në një deklaratë të përbashkët me HRW.

“Kandidimi i tij është një përpjekje tjetër nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të blerë një reputacion ndërkombëtar dhe për të larë statistikat e saj tragjike të të drejtave të njeriut,” shtoi ai.

Joe Stork, zëvendës drejtori i HRW për Lindjen e Mesme, tha se “duke zgjedhur një zyrtar të lartë të një institucioni të dhunshëm shtetëror si president, Interpol do të rrezikonte besueshmërinë e një organizate ndërkombëtare që respekton të drejtat e njeriut.”

Al-Raisi u akuzua vitin e kaluar si përgjegjës për torturimin e një studenti britanik dhe një tifozi futbolli.

Matthew Hedges në vitin 2018 dyshohet për spiunazh për interes të agjencisë britanike të inteligjencës dhe kaloi gati shtatë muaj në burg, kryesisht në izolim.

Ai tha se Al-Raisi ishte përgjegjës për burgosjen dhe torturimin e tij, dhe të mërkurën, u njoftua se ai kishte ngritur akuza kundër katër zyrtarëve të Emirateve, përfshirë Al-Raisi, për sulm, burgim dhe dëmtim mendor të qëllimshëm gjatë qëndrimit të tij në burg në Abu Dhabi.

Në mars të vitit 2020, ekspertët e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut i bënë thirrje Emiratet e Bashkuara Arabe që të reformojnë dhe përmirësojnë kushtet në burgje.

Check Also

Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e …

“Pfizer” konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksinat kundër Covidit

Gjiganti farmaceutik Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen e arritur me Qeverinë e Kosovës për furnizim me …

“I çuditshmi” Joe Biden, i thotë të miturës: Ngjan si 19 vjeçare

E gjitha ndodhi gjatë një fjalimi që Kreu i Shtëpisë së Bardhë bëri në bazën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *