Kina i përgjigjet SHBA-së pas akuzave se ka lidhje me hakerat që sulmuan Microsoft: Uashingtoni të përgjigjet për përgjimin e aleatëve

Ministria e Jashtme e Kinës i është kundërpërgjigjur SHBA-së dhe aleatëve të saj, duke pretenduar se provat e tyre se një sulm kibernetik në mbarë botën erdhi nga Kina janë të paplota dhe duke kritikuar Uashingtonin për presion ndaj partnerëve të tij.

Duke folur të martën gjatë një konference të shtypit të përditshme, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian tha se Pekini nuk e pranon akuzën perëndimore se sulmet në mbarë botën, të lidhura me një shkelje të mëparshme të Microsoft, kishin të bënin me Kinën.

“Kina nuk do ta pranojë kurrë. Kina kundërshton me forcë dhe godet sulmet kibernetike të çfarëdo lloji, e lëre më të nxisë, mbështesë ose miratojë sulmet e hakerëve. Ky pozicion është i qëndrueshëm dhe i qartë.”

Zëdhënësi pretendoi se sulmet në hapësirën kibernetike janë tepër të vështira për t’u gjetur dhe se duhet të ketë prova të plota përpara se një vend të bëjë akuza inkriminuese ndaj një qeverie tjetër.

“Të ashtuquajturat hollësi teknike të lëshuara nga SHBA-ja nuk mund të përbëjnë një zinxhir të plotë provash,” deklaroi ai, duke shtuar se SHBA është në fakt burimi më i madh global i sulmeve kibernetike.

Zhao pohoi se SHBA-ja është një kërcënim jo vetëm për Kinën dhe aleatët e saj, por për vendet perëndimore që i quan partnerë. Duke cituar raporte nga fillimi i këtij viti, zëdhënësi theksoi se si SHBA-ja supozohet se minimizoi përdorimin e saj të agjencive daneze të inteligjencës për të monitoruar udhëheqësit e tyre evropianë, por sulmon Kinën me akuza të rreme.

Të hënën, Britania e Madhe, SHBA-ja, Kanadaja dhe BE-ja akuzuan Kinën dhe Ministrinë e saj të Sigurimit të Shtetit për organizimin e një fushate globale të hakerimit kibernetik të lidhur me një sulm të mëparshëm ndaj Microsoft.

Check Also

Los Anxhelos rikthen maskat, Biden: Vala e re e pandemisë, tek të pavaksinuarit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i pyetur nëse amerikanët do të …

Ish-këshilltari akuza të forta ndaj Johnsonit: Kryeministri s’vendoste masa sepse thoshte se “po vdesin vetëm pleqtë”

Kryeministri britanik Boris Johnson nguronte vitin e kaluar të shtrëngonte kufizimet e Covid-19 kur rastet …

Franca goditet nga vala e katërt e virusit, rriten me 150% të infektuarit

“Franca është goditur nga vala e katërt e infeksionit nga koronavirusi që këtë herë është …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *