Ish-kryeministri italian nën akuzë për financime të paligjshme dhe korrupsion

Zyra e Prokurorit Publik të Firences mbylli një hetim për fondacionin “Open”. 11 persona dhe 4 kompani janë vënë në shënjestër dosjen e të akuzuarve. Midis të të akuzuarve është edhe ish-kryeministri Matteo Renzi.

Sipas aktakuzës, midis viteve 2014 dhe 2018, Renzi dhe 2 bashkëpunëtorë të tij kanë marrë nga fondacioni “Open” më shumë se 3.5 milion euro për aktivitetin e tyre politik. Këta persona akuzohen për financim të paligjshëm të palëve, korrupsion, pastrim të parave dhe ndikim të paligjshëm.

“Renzi ishte de facto drejtor i Fondacionit”thanë prokurorët dhe nëpërmjet këtij fondacioni ai kalonte financimet te partia e tij. Fondet u përdorën për të mbështetur aktivitetet politike të Renzit dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Të dyshuar si persona që kanë financuar Renzin janë edhe një sërë kompanish si Toto Costruzioni Generali spa, Immobil Green srl, British American Tobacco Italia, etj. Vetë Renzi i ka hedhur poshtë akuzat duke i konsideruar të motivuara politikisht.

Check Also

“Korrupsioni është kancer”, paralajmëron Yuri Kim: SHBA po ndërmerr hapa shtesë

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka paralajmëruar hapa shtesë nga SHBA për të luftuar …

Gruaja e ish-deputetit që u ekzekutua nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Dyshimet se vrasja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka mund të ketë ndodhur për shkak të …

Negociatat, pse nuk ndodhin para prillit 2022

Nën shqetësimet e përhapjes së pandemisë, vendet e Bashkimit Europian po diskutojnë pak, ose aspak …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *